Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prebytok na trhu a teplé zimy. Dopyt po plyne klesá

02.10.2019, 07:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Situácia na komoditných trhoch pôsobila na prelome rokov 2018/2019 dosť dramaticky. Januárové zdražovanie regulátor obhajoval prudkým rastom cien, plyn bol na konci decembra medziročne o viac než 24 percent drahší. Závratný, vyše dvestopercentný rast ceny zaznamenali aj emisné povolenky.

 • Tlačiť
 • 8

Prvá polovica tohto roka až taká dramatická nebola a cena plynu ako komodity už mesiace klesá. Kým na konci septembra 2018 sa na pražskej burze za megawatthodinu plynu blížila k 27 eurám, na konci augusta spadla pod 18 eur.

Dôvodov je viacero. Nižšia spotreba v súvislosti s teplejším počasím, preplnené plynové zásobníky, ale aj čoraz väčšia diverzita dodávok a s tým spojená cenová vojna medzi tradičným ruským plynom dovážaným potrubím a skvapalneným LNG plynom, ktorý na starý kontinent dovážajú Spojené štáty americké.

„Pokles veľkoobchodných cien plynu bude Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pravdepodobne reflektovať pri stanovení maximálnych cien za dodávku plynu domácnostiam na rok 2019,“ domnieva sa Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Súboj gigantov by mohol byť vo finále dobrou správou pre koncových odberateľov.

Neprehliadnite

Teplé zimy neprajú spotrebe

Po štyroch rokoch rastúceho dopytu po zemnom plyne sa vlani vývoj otočil. Spotreba kopírovala európsky trend, no kým celkovo na starom kontinente klesla zhruba o 1,5 percenta, na Slovensku sa medziročne prepadla až o 3,6 percenta, keď podľa dát ÚRSO dosiahla 52,8 terawatthodiny.

Dôvodom je podľa plynárov najmä

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika TREND TOP v priemysle

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.