Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemysel neslúži na populistické naháňanie hlasov

25.09.2019, 09:14 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Slovenské nábytkárne sa vlani zosunuli do straty štrnásť miliónov eur, no aj tak v brandži poskočila priemerná mesačná mzda o vyše sedem percent.

 • Tlačiť
 • 0

Ivan Haluza, 2017, komentár

Tunajšie pekárne platili zasa o desatinu vyššie mzdy, hoci ich produktivita vzrástla len o päť percent. To sú paradoxy. Rovnaké, ako keď sa vládni politici až dočervena rozhorčujú nad návrhom zodpovedného ministra financií, ktorý chce nepokryté rozpočtové výdavky kryť zvýšením dane z cigariet.

Tí istí politici však zároveň nemajú problém zvyšovať mzdové náklady firiem sociálnymi balíčkami, príplatkami k mzde či rekreačnými poukazmi. Politici sa k firmám a podnikateľom musia správať zodpovednejšie, než to predvádzajú v poslednom čase. Musia viac myslieť na to, že aj ony sú kľúčovou súčasťou zdravej spoločnosti. Už len tým, že vytvárajú pracovné príležitosti.

Každý zásah do firemných nákladov sa musí prepočítať s absolútnou presnosťou. Nielen v zmysle, čo ma návrh zmeny priniesť zamestnancom či životnému prostrediu, ale aj z pohľadu, či na to podniky naozaj majú a či to neohrozí ich medzinárodnú konkurencieschopnosť. Pre slovenský priemysel to platí o to viac, že je mimoriadne proexportne orientovaný.

Páni politici následne poskytnú ako kompenzáciu za sociálne balíčky investičné stimuly. Ale väčšinou len pre najväčšie firmy slovenského priemyslu, keď takto riešia ich individuálne problémy. Oveľa horšie je to, do akých problémov ženú sociálne balíčky menšie firmy, ktoré sa na úrad vlády či na ekonomické ministerstvá nikdy nedostanú. Lebo sú jednoducho menšie.

No ich prípadné pády neohrozujú ekonomiku o nič menej než pády kolosov. Nepremyslené zásahy do nákladov priemyselných podnikov sú pritom dnes nebezpečné nielen preto, že globálna ekonomika pribrzďuje, ale aj preto, že svetový priemysel vchádza do investične náročného obdobia zintenzívnenej automatizácie a robotizácie. Politici by s tým mali firmám skôr pomáhať budovaním kvalitnejšieho školstva, ktoré bude produkovať vzdelaných ľudí pre modernejšie časy.

A nie ešte priemyslu hádzať pod nohy polená v podobe nárazového zvyšovania platov a iných nákladov. Lebo zatiaľ čo na Slovensku vzrástol v prvom kvartáli medziročný index celkových nákladov na zamestnávanie až o 8,7 percenta, priemer za celú EÚ predstavuje len 2,6 percenta.

Tieto čísla svedčia o mnohom. Práve s nimi, a nie s emóciami by mali oveľa viac pracovať aj politici.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 38/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.