Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rodičovský príspevok: dobehneme zmenami Čechov?

25.09.2019, 09:11 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Robert Fico z vládnej strany Smer-SD sa dušoval, že rodičom zvýši materské dávky. Plány sa zmenili a po rokovaniach predsedníctva strany vznikla iná dohoda. Parlament v septembri nakoniec schvaľoval zvyšovanie rodičovského príspevku v rámci sociálneho balíčka koalície.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tohtoročná suma rodičovského príspevku bola 220,7 eura mesačne a každoročne sa valorizovala v závislosti od rastu životného minima, spravidla o pár eur ročne alebo dokonca vôbec. Pre všetkých rodičov bola jednotná. Po novom sa rodičovský príspevok rozdelí do dvoch kategórií. V prvej budú rodičia, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku nepracovali a materské dávky nepoberali, poslanci im odklepli mesačne 270 eur. Do druhej kategórie spadajú pracujúci rodičia, ktorí pred rodičovskou dovolenkou materské dávky poberali. Tí na tom budú lepšie, dostanú bezmála 370 eur. Lehota vyplácania zostáva do troch rokov veku dieťaťa. V prípade jeho nepriaznivého zdravotného stavu sa môže vyplácanie predĺžiť o ďalšie tri roky.

Ak by sa nič nezmenilo, rodičovský príspevok by o rok stúpol len o necelých šesť eur 

Zákon zrušil pôvodnú valorizáciu, sumy budú pevne stanovené v zákone. Ak by sa nič nezmenilo, rodičovský príspevok by o rok stúpol o necelých šesť eur. Kritici zmenám vyčítajú, že sa vyšší príspevok podmieňuje zásluhovosťou, čo už dnes zohľadňujú materské dávky. Rodičovský príspevok má byť podľa kritikov pre všetkých rovnaký. Poslanci zo Smeru tvrdia, že hlavným cieľom je odmeňovať najmä pracujúcich rodičov. Zmenu má pocítiť vyše 140-tisíc ľudí.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.