Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sektor dosiahol vrchol a čaká na korekciu

Automobilový priemysel vlani výrazne napredoval. Zmeny v trendoch a stagnáciu globálneho automotive trhu začal pociťovať až ku koncu roka. Napriek tomu výsledky producentov a dodávateľov pôsobiacich na Slovensku potvrdili silu sektora a jeho silné postavenie v našej ekonomike. Tržby rástli takmer všetkým spoločnostiam z tejto brandže i naprieč celým trhom. Kumulatívne prekonali hodnotu tridsať miliárd eur. Medziročne tak tržby sektora vzrástli o viac ako štrnásť percent, čo bol najlepší medziročný rast za ostatných päť rokov. Rovnako sa darilo exportu, na ktorý sa mnohé spoločnosti zameriavajú.

25.09.2019, 09:11 | Radovan Žuffa | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rast doznieva

Menej sa firmám darilo previesť tržby na čistý zisk. Ten kumulatívne dosiahol úroveň viac ako 630 miliónov eur. Medziročne vzrástol takmer o tri a pol percenta. Vývoj v ekonomike a dostatočný dopyt po produktoch spôsobili, že automotive trh na Slovensku bol v dobrej kondícii a zamestnal takmer 80-tisíc ľudí. Oproti roku 2017 išlo o viac ako 4,5-percentný rast. Podobne rástli aj mzdy zamestnancov, priemerná mesačná mzda sa zvýšila približne o sto eur.

Vlaňajšok bol zrejme vrcholom pre mnohých dodávateľov. Ako vyplynulo z prieskumu dodávateľov automobilového sektora spoločnosti PwC, minulý rok bol podľa hodnotení analytikov rokom kulminácie aktuálneho cyklu. Viac než tri pätiny dodávateľských firiem zaznamenali rast tržieb, pričom viac než 40 percent rástlo dokonca dvojciferným tempom. Pokles zaznamenala osmina spoločností.

„Automobilový priemysel na Slovensku potvrdil svoju výkonnosť a opätovne sme zaznamenali úspešný rok, pričom na 5,9-percentnom náraste počtu vyrobených vozidiel oproti roku 2017 sa podieľali všetky automobilky. Prichádzajúce štrukturálne a technologické zmeny však budú a už aj sú veľkými výzvami pre automobilový sektor. Potvrdzuje sa existencia určitých bariér ďalšieho vývoja nielen automobilového priemyslu na Slovensku,“ uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)