Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavivári sa zviezli na dobrej vlne stavebníkov

25.09.2019, 09:11 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Vynikajúci rok celého odvetvia, výnimočné výsledky konkrétnych firiem a dobrý výhľad do budúcnosti. Priemysel stavebných materiálov má za sebou výborný rok.

 • Tlačiť
 • 0

Darilo sa cementárom, výrobcom betónu, tehiel, okien aj žiaruvzdorných výrobkov. Pozitívny vývoj jedného z menších odvetví slovenskej ekonomiky, no veľmi dôležitého pre ostatné priemyselné segmenty, sa odrazil na tržbách aj na exportných číslach.

Rozprávka z Východu

Rozprávkové časy zažívajú výrobcovia žiaruvzdorných materiálov. Akciová spoločnosť Slovenské magnezitové závody v Jelšave je kľúčovým zamestnávateľom v „hladovej doline“ na juhovýchode Slovenska. Firma, ktorá ťaží magnezit a vyrába z neho produkty pre zlievačstvo, chemický priemysel aj stavebníctvo, vlani opäť dosiahla dvojciferný rast tržieb (22,1 %) aj zisku (25,8 %) a prijala ďalšiu stovku zamestnancov.

Dôvody treba hľadať až na druhej strane zemegule. Čína už niekoľko rokov sprísňuje svoju environmentálnu politiku a na centrálnej úrovni zavádza legislatívne opatrenia, ktoré majú zabezpečiť vyššiu ochranu životného prostredia. Prísnejšie pravidlá viedli k obmedzeniu tamojších výrobcov žiaruvzdorných materiálov. Slovenský podnik vďaka tomu zaznamenal už druhý rok po sebe značný nárast predaja všetkých produktov. „Výsledky hospodárenia nám umožnili výrazne zvýšiť inovačné aktivity, investičné činnosti a opravy strojov a zariadení,“ pochvaľuje si predseda predstavenstva Jaroslav Švejkovský vo výročnej správe. Spoločnosť vyváža do päťdesiatich krajín sveta, 90 percent exportu posiela do Európy, zvyšok smeruje napríklad do Ománu, Saudskej Arábie, Vietnamu, Japonska, na Taiiwan či do Juhoafrickej republiky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.