Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na tlačiarne prichádza mráz.Tržby išli opäť dolu

Slovenský polygrafický priemysel sužovali vlani prudko rastúce ceny vstupov, ktoré okresali priestor na ziskovosť. Globálni dodávatelia papiera po celom svete vo veľkom zatvárali fabriky. Zisk sektora na Slovensku medziročne poklesol o pol milióna eur a dosiahol 3,32 milióna eur. Tržby mu pritom klesajú už dlhodobo, v minulom roku o päť miliónov eur, na 238 miliónov eur. Export mierne vzrástol zo 126 na 128 miliónov eur.

25.09.2019, 09:11 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Firmy sa podľa šéfa Zväzu polygrafie na Slovensku Petra Blublu sťažovali najmä na komplikovanosť legislatívy, ktorá sa navyše neustále mení. Prezident organizácie očakáva, že prevádzky budú pokračovať v racionalizačných opatreniach a zameraní na automatizáciu výroby, a to z viacerých dôvodov. Jednak sa snažia napojiť na vlnu Priemyslu 4.0, ktorý má za cieľ vytvoriť inteligentné fabriky, jednak ide o snahu pripraviť sa na prichádzajúce ochladenie ekonomiky a možnú krízu.

Neprehliadnite

„Jednoznačne bude v hre aj robotizácia. V Neografii nasadzujú roboty na manipuláciu s hárkami a hotovými výrobkami. Robot je relatívne neomylný, je ochotný pracovať nonstop a nežiada zvyšovanie mzdy,“ vraví pre TREND P. Blubla. V odvetví dlhodobo chýba vyučený špecializovaný personál, najmä odborníci v oblasti tlače. Najväčšie ohrozenie je v dokončujúcom knihárskom spracovaní, kde chýbajú ľudia s adekvátnym vzdelaním. O knihárske odbory však v školách dlhodobo nie je záujem. P. Blubla dúfa, že mladých ľudí priláka systém duálneho vzdelávania.

Pád lídra trhu

Najväčšiemu hráčovi na trhu – firme Slovenská Grafia – medziročne klesli tržby o vyše desať percent a čistý zisk až o 77 percent. EBITDA predstavovala 4,5 milióna eur, čo je medziročné zníženie o 14 percent. Na pokles tržieb malo zásadný vplyv rozhodnutie významného strategického zákazníka zabezpečovať si papier a prepravné služby vo vlastnej réžii.

V spoločnosti Slovenská Grafia si ponechal iba 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Tagy tlačiareň

Diskusia (0 reakcií)