Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uhoľné bane spoznali scenár svojho zániku

02.10.2019, 06:11 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Slovenský ťažobný priemysel má za sebou najlepší rok prinajmenšom za poslednú dekádu. Na konci vlaňajška zaknihoval spoločné tržby 555 miliónov eur, čo je takmer o pätnásť percent viac ako v predchádzajúcom roku.

 • Tlačiť
 • 0

Zisky odvetvia sa medziročným rastom o viac než tretinu dostali na úroveň 95 miliónov. Pozitívny vývoj sa odrazil aj na náraste počtu pracovníkov a na ich priemernej mzde. Najvýraznejší nárast však zaznamenal export, medziročne vzrástol o 53 percent, na 182 miliónov eur. Je to hodnota, ku ktorej sa v poslednej dekáde ani nepriblížil. Doteraz najviac, 140 miliónov eur, dosiahol v roku 2016.

Tradične najsilnejšia dvojica firiem, Nafta a Hornonitrianske bane Prievidza, aj vlani pokračovala v prepade podielu na tržbách odvetvia. Kým v roku 2016 tvoril približne 60 percent, vlani to už nebolo ani 45 percent. Zvyšovať tržby sa darilo najmä ťažiarom stavebných surovín.

Priala im naďalej sa zvyšujúca stavebná produkcia na Slovensku, ako aj rast cien materiálov a výrobkov spotrebovávaných v stavebníctve. Tie boli podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2018 medziročne vyššie o 4,4 percenta.

Neprehliadnite

Po cestách k vyšším ziskom

Najúspešnejšou firmou v podsektore ťažby stavebných materiálov bola

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.