Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký potlesk pre akcionárov PSS

25.09.2019, 09:11 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Tichom či dokonca zahmlievaním na spôsob – ďakujeme za odvedenú prácu, ale teraz od nového manažmentu očakávame, že sa podnik zlepší a posunie ďalej – sa vo väčšine prípadov lúčia firmy aj s lídrami, s ktorých prácou neboli spokojné. Alebo z ich strany dokonca cítili pokusy o zneužívanie zvereného podniku na vlastné obohacovanie sa. Rozchod sa deje len za zatvorenými dverami a verejnosť sa o problémoch nedozvie. A už vôbec sa nedáva podnet na vyšetrenie trestnoprávnej roviny prípadných podvodov. Len aby sa firma nedostala do rečí a aby jej vlastníci nevyzerali ako naivní biznismeni, ktorí sa nechali podvádzať.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Ivan Haluza, 2017, komentár

Druhou stranou mince je, že potom chýbajú exemplárne prípady na odstrašenie iných manažérov, čo sa o zverené podniky nestarajú svedomite a slušne. Výrazne prispieť k zvyšovaniu etiky a morálky by v slovenskom biznise pomohlo niekoľko do dôsledkov vyriešených prípadov nezodpovedného až podvodného riadenia podnikov. O to viac treba oceniť, ako dvaja rakúski akcionári Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Erste Bank a Raiffeisen, ako aj jej nemecký spoluvlastník Bausparkasse Schwäbisch Hall riešili minulý týždeň rozchod s jej dlhoročnými šéfmi. Rozhodne to nebolo v tichosti ani v rukavičkách. Imrich Béreš a Erich Feix po šestnástich rokoch pôsobenia v jej predstavenstve odchádzajú s tvrdým vysvedčením, že stratili dôveru potom, ako rozsiahly audit v sporiteľni identifikoval nezrovnalosti. Okrem oficiálnych výstupov akcionári posunuli do médií aj to, že za odvolaním mali byť vyššie ceny niektorých marketingových či poradenských služieb, ktoré si im zverená banka objednávala od externých obchodných partnerov.

Rozchod s manažérmi neprebehol v tichosti 

Čo sa naozaj stalo v PSS a či naozaj prišlo aj k podvodom, môže odhaliť iba policajné vyšetrovanie. Či pristúpia akcionári sporiteľne až k takémuto stupňu vyvodzovania zodpovednosti, je otázne. Podstatné je, že ak sa im niečo vo firme nezdalo korektné, otvorene o tom hovorili. Dôslednejšie postihovanie manažérskych prešľapov nie je dôležité iba pre majiteľov firiem, ale aj pre spoločnosť. Ak firmy strácajú peniaze zlým až podvodným manažovaním svojich šéfov, neznižuje to iba zisky vlastníkov. Takéto firmy majú potom menej zdrojov na mzdy zamestnancov i menší manévrovací priestor na zlacňovanie služieb a tovarov. Inak povedané, ak by v nejakej stavebnej sporiteľni naozaj dochádzalo k odlievaniu peňazí cez objednávky predražených služieb, nedoplácali by na to iba akcionári na nižších dividendách, ale aj klienti na vyšších úrokoch z úverov.

Verejnému praniu špinavej bielizne v PSS treba kvôli preventívnemu účinku na slovenský biznis zatlieskať.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 38/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.