Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výrobné haly sa zmenia na inteligentné mravenisko

25.09.2019, 09:11 | Ľubomír Jurina | © 2019 News and Media Holding

Montážne linky ovládli priemyselnú výrobu na celé storočie. Pre veľké série s vysokým stupňom štandardizácie sotva možno nájsť efektívnejší spôsob produkcie. Najlepším dôkazom sú automobilky. Vozidlá sa posúvajú na pohyblivých pásoch a každý pracovník (alebo automat) robí jeden montážny úkon. Všetky dielce sú unifikované a zložitejšie zostavy prichádzajú k pásu v podobe montážnych celkov. Výhody sú jasné už na prvý pohľad: lepšie využitie priestoru, kratšie výrobné časy a zníženie výrobných nákladov.

 • Tlačiť
 • 0

Keď Henry Ford v roku 1913 zaviedol pásovú veľkovýrobu, znamenala revolúciu v produktivite. V novej továrni v Highland Parku hneď v prvom roku vyrobili 260-tisíc vozidiel, pričom zamestnaných bolo 13-tisíc robotníkov. Všetky ostatné americké automobilky spolu vyprodukovali podobné množstvo áut, ale potrebovali na to 66-tisíc ľudí. Ford výrobu jedného vozidla skrátil na neuveriteľných 93 minút, čo je hodnota, ktorá by obstála aj dnes.

Diktát zákazníka

Lenže v postindustriálnej spoločnosti sa trh zmenil. Zákazníci požadujú produkty prispôsobené individuálnym predstavám, samozrejme, s cenovkou zo sériovej produkcie. A kustomizácia, nový spotrebiteľský trend, zasiahla automobilový priemysel hneď v prvej línii. Individualizácia produktov totiž obnažila najväčší limit pásovej výroby – jej nízku flexibilitu. Už Henry Ford vravieval, že „zákazník môže mať svoje auto v akejkoľvek farbe, pokiaľ bude čierna“. Čierna schla najrýchlejšie a na modeli T ju používal celých trinásť rokov. Ale ani v modernej ére klasická montážna linka veľa možností neposkytovala – napríklad model Toyota Corolla mal v roku 1980 v ponuke dva motory, tri typy karosérií a dva stupne výbavy.

Koncept univerzálnych robotických buniek môže úplne zmeniť podstatu priemyslu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v priemysle

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.