Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj s globálnym spomalením

Najväčšia európska ekonomika stavila na globalizáciu. Jej osud bude v najbližších rokoch do veľkej miery závislý od rastu alebo poklesu medzinárodného obchodu. V pozitívnom duchu to dokumentoval rok 2017 a v negatívnom to ukazuje rok 2019. Nemecko má však na rozdiel od ostatných rozvinutých ekonomík významný fiškálny priestor, ktorý môže využiť na naplnenie svojich ekonomických či politických cieľov.

07.10.2019, 10:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Málo rozvinutých krajín konkuruje Nemecku v otvorenosti ekonomiky. Spolková republika má najotvorenejšie hospodárstvo zo všetkých desiatich najväčších krajín sveta. Tento fakt predurčuje krajinu na to, že stav jej hospodárstva bude do značnej miery závislý od prosperity svetovej ekonomiky. Idea závislosti od svetového rastu vysvetľuje veľa z výkonnosti Nemecka v posledných rokoch, ale naznačuje aj budúce trendy jeho hospodárstva.

Nemecko dobýja svet

Zjednotenie východného a západného Nemecka začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia odštartovalo veľkú zmenu v štruktúre ekonomiky krajiny. Ešte v roku 1993 spolková republika dovážala a vyvážala tovary dokopy iba do výšky 35 percent svojho HDP. O dve dekády sa tento pomer zdvojnásobil.

Nemecko sa otvorilo svetu aj za pomoci vzniku eurozóny v roku 1999. Spoločná menová únia priniesla veľký bezbariérový trh a relatívne nízky kurz nemeckej marky pri vzniku eura poskytol krajine exportnú výhodu. Aetým hlavným faktorom prudkého rastu nemeckého obchodu sa stala globalizácia. Kým po páde železnej opony tvoril globálny obchod 39 percent svetového HDP, v roku 2008 sa tento pomer dostal nad 60 percent HDP. S tým, ako rástol svetový obchod, rástlo aj Nemecko.

Export Nemecka 1/4
Medziročná zmena v percentách, mesačne
Export Nemecka 1/4
Prameň: Federálny rezervný systém

Kým podiel globálneho obchodu na HDP sa zvýšil do finančnej krízy o polovicu, v prípade Nemecka sa zvýšil raz toľko. Zdá sa, že nemecké firmy predpokladali takýto vývoj a dokázali z neho ťažiť. Krajina sa stala bránou medzi východom a západom a jej obchodný model zažíval mimoriadne úspešné obdobie.

Neprehliadnite

Celá Európska únia sa zamerala na podporu medzinárodného obchodu a začala pracovať na ambicióznych obchodných dohodách s celým svetom. Len v poslednom období to dokumentujú obchodné zmluvy s Kanadou, Japonskom či juhoamerickým Mercosurom.

Medzinárodný obchod si vyžaduje kvalitné financovanie. A to mali zabezpečiť nemecké banky. Deutsche Bank, Commerzbank či Dresdner Bank dostali šancu rásť a začiatkom nového milénia sa z nich stali globálne giganty financujúce rozvojové aktivity aj špekulujúce o ďalšom raste svetovej ekonomiky. Akcie Deutsche Bank dosiahli svoje historické maximá na úrovni 112 eur v máji 2007 – v čase, keď globálne finančné trhy zažívali svoj vrchol. Problémy na finančnom trhu v lete tohto roku boli znamením, že po rokoch prudkého rastu prichádzajú problémy.

Problémy neboli dočasné

Keď príde ekonomická recesia, nemusí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND Focus Nemecko

Diskusia (0 reakcií)