Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lubyová bojuje o čas s eurofondmi, v duáli chýbajú študenti

Duálne vzdelávanie na Slovensku v septembri vstúpilo do piateho roku existencie. Výučba stredoškolákov priamo vo firmách mala zamestnávateľom priniesť kvalifikovaných ľudí a školy lepšie prepojiť s firmami a potrebami ekonomiky. Viaceré signály ukazujú, že úvodné prekážky sa podarilo prekonať a po sérii injekcií od štátu systém začína žiť svojím životom. Jeden veľký problém však ostáva.

08.10.2019, 11:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Stúpol záujem študentov o duál. Stredné školy prestali vzdorovať zmene. Menšie podniky prilákala priama platba tisíc eur za študenta, ktorému poskytnú vzdelanie. Ostáva otázka, či to bude stačiť na to, aby krajina splnila kvótu, ktorou Brusel podmienil milióny eur na podporu duálu. A čo je najdôležitejšie – vydrží systém aj potom, ako štát zastaví dotácie?

Istota po škole

Andrej Hrubčín má devätnásť rokov a v lete nastúpil ako servisný technik do HF Najus v Dubnici nad Váhom. Podnik vyrába stroje pre gumárenský priemysel a Andreja prijal hneď po skončení štúdia bez pohovoru a ešte mu aj priznal vyšší plat ako iným čerstvým absolventom. Dôvod? Ako študent duálneho vzdelávania strávil vo firme polovicu štúdia a výborne pozná kolegov aj prácu.

„Chodím po svete so strojmi, ktoré vyrábame. Keďže sú počítačovo riadené a zložené z mnohých súčiastok, niekto ich musí na mieste poskladať, oživiť a odskúšať,“ vysvetľuje mladík, ktorý zatiaľ služobne vycestoval do Nemecka a Dánska.

Neprehliadnite

Absolvent mechatroniky na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Dubnici nad Váhom patrí medzi prvých „dualistov“ na Slovensku, ktorí vlani a tento rok vyšli zo škôl. Na trhu ich je asi tisícka a aj vďaka nim máme prvé údaje o plusoch a mínusoch systému. „Jediná nevýhoda duálu bola v tom, že som mal pre prax vo firme menej času na školu, ale aj to sa dalo zvládnuť,“ hodnotí s odstupom Andrej.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Téma

Tagy duálne vzdelávanie, Lubyová