Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lubyová bojuje o čas s eurofondmi, v duáli chýbajú študenti

08.10.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (7 reakcií) Pravidlá diskusie

08.10.2019 | citatelTrendu

"Milujem", naozaj "milujem" ako tu oficiálne všetko funguje, realita je opak. Tak duálne školstvo v realite všedných dní? Švagra elektrikára obliehajú mamičky aby vzal synátorov do učenia, už má 3 (robia si srandu že budp musieť robiť onedlho rodičovské združenia). Mal už predtým jedného učňa, ale zdá sa že požiadavka na prax existuje. Ide o dobrú profesiu. keď ale poslala účtovníčka do školy zmluvy Obch. akadémie (chcú si uplatniť daňovú úľavu za prax), bolo jej povedané že to má hodiť do koša, lebo oni (škola) netušia čo s tým majú robiť. každý to robí na čierno. No nefunguje naša krajina úžasne?

08.10.2019 | Runforfun

Danova ulava funguje, len to asi poslal na nesprávne miesto. Daňovú úľavu za učňov si aplikuj pri daňovom priznaní.

Duál je dobrá vec, nechápem, prečo na to mnohé firmy nenabehli. Firmy len nariekajú ale zapojiť a zmeniť to nie. Mnohé vedia len kritizovať a nič neurobiť. Často je to podmienené aj štruktúrou priemyslu, ak firma má výrobný program 400 dverí denne a jednoduché pohyby tak nepotrebuje duálneho študenta, ale na zoraďovanie a opravy určite áno.

08.10.2019 | Truhlik999

Dual je dobra vec, s tym mozno suhlasit.
A ano, problem je hlavne struktura firiem.

1. Lokalne firmy, aj uspesne, nemaju zaujem dlhodobo ludi rozvijat a nemaju ziadnych "majstrov" a "koordinatorov" a podobnych do vyrobneho procesu nezapojenych ludi. Rozvoj ludi vyzaduje peniaze - na projekty, obsah, propagaciu a aj zaplatenie specialistov. A slovensky podnikatel si radsej kupi nove auticko, ak by mal platit majstra pre dualistov.

2. Medzinarodne firmy su bez pridanej hodnoty. Operatori za zaucia za tyzden - tam dualistu nepotrebujes. Vyvoj nie je ziadny. Udrzbu outsourcujes. A hlavne - nevedia, co bude o rok a nejake planovanie na 4-5 rokov je im uplne cudzie. Pretoze musia posluchat cudzich vlastnikov, ktorych rozvoj mladych nezaujima.

Stavim sa, ze v spominanej firme urcite maju nejakeho koordinatora na plny uvazok + casove okna a priestor na zapojenie pre studentov.

Lenze, kolko je takych firiem?

08.10.2019 | citatelTrendu

Ale musíš DÚ predložiť zmluvu o duálnom vzelávaní. A to práve škola riešila.

08.10.2019 | Tomáš Nejedlý

Môžete mi prosím napísať podrobnosti na tomas.nejedly@newsandmedia.sk alebo zavolať na 0908 942 670? Ďakujem.

08.10.2019 | citatelTrendu

Nemôžem, je to rodina.

08.10.2019 | Tomáš Nejedlý

Môžete mi prosím napísať podrobnosti na tomas.nejedly@newsandmedia.sk alebo zavolať na 0908 942 670?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.