Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Malí hráči vo veľkom biznise. Nízka daň môže vyvolať špekulácie

04.10.2019 | Zuzana Kullová

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

04.10.2019 | FeroImrecze

Slováci si za euro nechajú aj koleno vŕtať. Ale je na to jednoduchý recept. Dať do zákona, že právo na nižšiu daň má len jediná firma toho istého vlastníka, resp. skupiny tých istých vlastníkov.
Druhá možnosť je zaviesť osobitnú kategóriu podnikateľov, živnostníkov bez zamestnancov s obratom nižším ako platca DPH ktorí by neplatili žiadne dane, resp. len nejaký malý paušál a paušálne odvody ale nimi vystavené doklady by si iní podnikatelia nemohli účtovať do nákladov. Pomohlo by sa tým remeselnikom čo sa nevyznaju do účtovníctva a majú chuť pracovať. A zároveň by to zamedzilo čiernej práci ( falošní živnostníci).

04.10.2019 | Morris

namiesto toho, aby všetky firmy dostali 15% ešte ideš vymýšľať ďalšie podmienky, výnimky, ktoré to celé zbyrokratizujú... to je ako z chorej hlavy.

04.10.2019 | martin33

Nerozumiem tej kritike.
Na konci volebneho obdobia, po serii "socialnych" balickov pre tych "jednoduchsich", ako z nudze cnost, urobi tato vlada konecne nieco aj pre malych podnikatelov a ekonomicke medium, ktore by malo takyto krok podporovat, to kritizuje.

04.10.2019 | notoricky_abstinent2

Lebo je to nekonzistentna blbost, tak preto. Ja na tom sice usetrim tak 2000 rocne, ale to len potvrdzuje ze vyber dane sa znizi. Ak by som mal dvoj alebo trojnasobny obrat, tak by som firmu rozdelil na dve-tri.
--
Skoda ze zrusli tu rovnu dan. To bola velmi dobra vec.

04.10.2019 | martin33

Aj nekonzistenta blbost, ktora realne pomoze malym podnikatelom, je plus. Vyber dane sa znizit nemusi, niektorim sa mozno neoplati "optimalizovat".

04.10.2019 | Runforfun

Ja tej kritika rozumiem.
frézar: 2000 EUR hrubého ako zamestanec, superhrubá mzda 2700. PLus náklady na prac odevy, učtovníctvo atd atd povedzme 2900. EUR čistý príjem zamestnanca asi 1450 EUR. POistovne a štát dostanú mesačne 1250 EUR

Nová situácia , frézar ide na živnosť a robí to isté-: firma mu dá na zmluvu povedzme 2500 Firma šetrí 400 EUR, živnostník si optimalizuje základ a platí z min vymerivacieho základu až od sumy 57824 EUr atd tad....a ak vôbec niečo prizná tak minimálnu a už zníženú daň z príjmu. CIze štát a postovne dostane od živnostníka za rovnakú prácu horko ťažko nejakých 300-500 EUR a živnostník má vyšší čistý prijem, lebo tam naseká do nákladov auto, mobil, oevy, ktoré nepoužil atd atd. A živnostník aj ked platí 5 x menej ako platil tak používa dialnice, lekára, a nayvše vykrikuje ako ho okrádajú. Keby exitivali prísbne tresty za závislú činnosť tak je o 60% živnostníkov menej.

04.10.2019 | notoricky_abstinent2

ja tej kritike tiez rozumiem. Toto opatrenie pomoze najviac spekulantom. A specificka kategoria su zivnostnici a jednoosobove s.r.o-cky "podnikajuce" v IT priemysle, ktore maju prijmy do 100 000 a naklady len zlomok vynosov (aj ked som si tymto prave strelil do nohy :D )

04.10.2019 | Marek111

povedzme, ze som nieco podobne a co mam robit? fakturujem 5 spolocnostiam na dlhodobe projekty. mam sa vsade zamestnat? mam sa zamestnat iba v jednej a viac nerobit aj ked chcem?

04.10.2019 | martin33

Ja osobne nepovazujem ludi, ktori ovladaju matematiku lepsie ako priemer populacie (a aj preto pracuju v IT) a vedia si spocitat, co je pre nic vyhodnejsie, za spekulantov.

04.10.2019 | martin33

Ak by vsetci zamestnanci zacali ponukat svoju pracu formou podnikania, konecne by sa dalo realne diskutovat o kvalite podnikatelskeho prostredia a nakladoch na statne sluzby vs. kvalita tych statnych sluzieb.
Tresty za "zavislu cinnost" su blbost, kazdy ma pravo ponukat svoju pracu takou formou ako sa sam rozhodne. Nezavisle od toho, ci ma jedneho zakaznika alebo ich ma viac. Ak niekto podnika, tak jednoducho prichadza o niektore zamestanecke benefity (minimalna mzda, platena dovolenka, priplatky za pracu cez sviatky a v noci, prve dni PN platene zamestnavatelom ...) co jednoducho musi byt vykompenzovane vyssim prijmom.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.