Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemci a Slováci – spoločný úspešný príbeh v Európe

02.10.2019, 09:41 | Joachim Bleicker

Nemecko-slovenská spolupráca je úspešným príbehom, ktorý ďaleko presahuje dátum, keď Slovensko získalo v roku 1993 svoju samostatnosť. Politicky, hospodársky a takisto v oblasti kultúry sme najbližšími partnermi. Teraz už 15-ročné členstvo v Európskej únii a NATO dáva našej spolupráci navyše aj určitý rámec a orientáciu. Svojou príslušnosťou k eurozóne a k schengenskému priestoru stojí dnes Slovensko – presne tak ako aj Nemecko – v jadre európskej integrácie.

 • Tlačiť
 • 0

Nemecko priateľsky sprevádzalo Slovensko na jeho ceste od samého začiatku samostatnosti. Investori z Nemecka, medzi nimi aj popredné svetové firmy, patrili k pionierom, ktorí položili základy úspešnej transformácie hospodárstva. Nemecké investície dosahujú viac ako 7,6 miliardy eur a ešte stále rastú. Najsilnejšie je zastúpený automobilový sektor vrátane dodávateľského priemyslu, ale aj oblasť informačných technológií a telekomunikácií, energetika a maloobchod, pričom sa treba vyrovnávať aj so značným nárastom mzdových nákladov, ktoré sú následkom vyššej pridanej hodnoty a produktivity. Slovensko sa nachádza v špičkovej skupine 20 najväčších obchodných partnerov Nemecka; bilaterálny objem obchodu bol v roku 2018 vyše 30 miliárd eur.

Úspech Slovenska viedol napokon aj k tomu, že narastajúca konkurencia pri získaní dobre kvalifikovanej pracovnej sily obmedzuje ďalší hospodársky rast. Pritom súrne chýbajú aj zamestnankyne a zamestnanci ovládajúci nemecký jazyk. Túto výzvu predstavitelia nemeckého hospodárstva na Slovensku prijali. Nová bilaterálna dohoda o pokračovaní spolupráce v oblasti profesijného vzdelávania podporuje tieto reformné úsilia aj na politickej úrovni. Nemecko a Slovensko pritom zapájajú všetkých relevantných aktérov a pracujú spoločne na tom, aby zvýšili atraktivitu profesijného vzdelávania a zvládli tak veľké výzvy budúcnosti, akými sú digitalizácia a Priemysel 4.0. Nedávne zrušenie „monopolu“ angličtiny ako povinného prvého cudzieho jazyka je šancou na to, aby slovenské školy opäť ponúkali vyučovanie tých cudzích jazykov, ktoré sú potrebné a po ktorých je dopyt.

Rozsiahlym tzv. prehĺbeným dialógom, ktorý ministri zahraničných vecí zaviedli v roku 2017, sa naša bilaterálna spolupráca značne zintenzívnila. Odzrkadľuje zároveň aj postavenie, ktoré Slovensko ako kľúčový partner a krajina, ktorá dokáže spájať v jadre Európy, pre Nemecko má. Tento dialóg ponúka široké fórum na diskusie o spoločných výzvach budúcnosti, či už v oblasti vzdelávania, digitalizácie a inovácie, alebo aj pri ďalšom vývoji Európskej únie. Existenciu a úspech v globálnej súťaži budúcnosti, ktorá sa vyznačuje pribúdajúcimi technologickými, ale aj politickými výzvami, si môžeme zabezpečiť len spoločne a v európskom spojení.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Francúzsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.