Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

E-cigarety svet nepríjemne prekvapili. Kde urobili americkí vedci chybu?

Klasické cigarety sú rovnako ako alkohol, hazard a ďalšie návykové zlozvyky veľký biznis. Prinášajú obrovské zisky nielen firmám, ale aj štátom.

06.10.2019, 10:00 | Katarína Dobrovodská | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Na e-cigaretách najviac profitujú výrobcovia, distribútori a predajcovia, pretože zatiaľ nepodliehajú spotrebnej dani a ich ceny štát nereguluje. Summa summarum je pre spomínané strany výhodné, keď ľudia fajčia a pijú. Chýbajú peniaze? Zdvihneme alebo zavedieme dane. Aké jednoduché.

Keď sa však na problém pozrieme z druhej strany, je prinajmenšom otázne, či sa na liečbe a strate životov v dôsledku ochorení spôsobených zlozvykmi nakoniec neminie oveľa viac. A to nehovoríme o škodách, ktoré sa finančne vyčísliť vôbec nedajú.

Neprehliadnite

Po úmrtiach v Amerike sa zrazu všetci zobudili. O škodlivosti a nebezpečnosti e-cigaretového zlozvyku sa píše v novinách, politici prijímajú opatrenia. A to len nedávno americkí vedci pod vedením doktora Davida T. Levyho predpovedali, že v priebehu desiatich rokov prejde prevažná časť klasických fajčiarov na e-cigarety alebo na Heets.

Udalosti z posledného obdobia však tieto vedecké predpovede značne naštrbili. Nikto nevie, čo sa stane a ako úmrtia a vážne pľúcne diagnózy fajčiarov e-cigariet ovplyvnia správanie stále rastúcej komunity, no mnohé štáty vrátane Číny a Indie, dvoch najväčších trhov s e-cigaretami na svete, riešia situáciu radikálne.

India úplne zakázala výrobu, distribúciu aj predaj e-cigariet v polovici septembra, Čína stiahla produkty spoločnosti Juul, najväčšieho výrobcu e-cigariet, z dvoch hlavných stránok. Americký štát Massachusetts zakázal predaj vaporizérov zatiaľ na štyri mesiace a prezident Donald Trump chce takzvaný vaping ochutených e-cigariet okrem príchuti tabaku obmedziť zákonom v celej krajine.

Nemôžem dýchať

Fajčenie je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Enjoy