Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekoaktivista: Politik, ktorý zanedbáva klímu, riskuje svoj krk

09.10.2019, 07:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Na celom svete sa citeľne prejavuje globálne otepľovanie a klimatické zmeny už nemožno prehliadať. Katastrofu môžu odvrátiť krajiny, politici aj jednotlivci. Krajiny V4 patria v rámci EÚ k najhorším bojovníkom proti klimatickej kríze. Klaus Röhrig z organizácie CAN Europe vysvetľuje, prečo je to tak.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika

Ekonomika

Ak by sme sa na klimatickú zmenu pozerali ako na proces, v ktorej fáze dnes sme?

Sme uprostred klimatickej krízy. V posledných rokoch sa stali ničivé účinky krízy viditeľnejšími. Zvýšil sa počet vĺn horúčav, období sucha máme lesné požiare na Sibíri a v amazonskom pralese. Sme posledná generácia, ktorá môže zasiahnuť, preto to musíme urobiť hneď a veľmi efektívne. Nejde o poplašnú správu, to nám hovorí veda. Ešte stále sa dá udržať globálne oteplenie planéty na úrovni 1,5 stupňa. To je aj hlavný cieľ Parížskej dohody, ktorú podpísali štáty takmer po celej zemeguli.

Čo pre to treba urobiť?

Musíme sa viac snažiť, znížiť krátkodobé emisie oxidu uhličitého do roku 2030. Ešte sme nedosiahli zlomový bod, no podľa vedy stále zvyšujeme pravdepodobnosť, že trafíme okamih, z ktorého niet návratu.

Existuje cesta späť, dá sa sproces zmeny klímy zvrátiť?

Áno. Napriek pochmúrnym scenárom vidíme v mnohých oblastiach známky zmeny. Obzvlášť mladí ľudia pochopili, že ide o ich budúcnosť a planétu a že dnešný spôsob života si vyžaduje neodkladné zmeny. No predtým, ako začneme uvažovať o zvrátení zmeny klímy, musíme tú zmenu zastaviť. Prvým krokom je, že sa svet musí stať klimaticky neutrálnym. Musíme dosiahnuť rovnováhu medzi skleníkovými plynmi emitovanými do atmosféry a ich absorpciou.

Neprehliadnite

Aké konkrétne kroky treba podľa vás urobiť?

Opatrenia v oblasti zmeny klímy musia byť stredobodom politiky. Krajiny musia výrazne zintenzívniť investície do dosiahnutia stopercentne obnoviteľného energetického systému, okamžite vyradiť dotácie na fosílne palivá, vyradiť uhlie, plyn a ropu a, naopak, musia pracovať na prirodzenom odstraňovaní uhlíka z atmosféry.

Čo ste chceli ukázať analýzou hlasovania europoslancov o klíme?

Cieľom nášho rebríčka bolo vyhodnotiť výkonnosť poslancov Európskeho parlamentu v kľúčových otázkach týkajúcich sa klímy a energetiky medzi rokmi 2014 až 2019. Správa má slúžiť ako vyhodnotenie, ktorí poslanci sa môžu považovať za obhajcov silnej klimatickej politiky, ktorí potrebné kroky zdržiavajú a ktorí sú akísi dinosauri, ktorí blokujú a odmietajú akýkoľvek zmysluplný postup vpred.

Prekvapil vás výsledok?

Očakávali sme, že výsledok bude odrážať klasickú ľavicovú priepasť, čiastočne sa to aj potvrdilo.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy klíma, klimatická kríza, klimatická zmena, rozhovor

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.