Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boj proti zmene klímy nás netrápi. Slovensko je ekologický dinosaurus

Čaká nás najzelenšia volebná kampaň v histórii. Slová ako klimatická kríza či uhlíková stopa už nie sú cudzie ani stranám ako Smer, ktorý o ekológii vždy hovoril veľmi opatrne

09.10.2019, 06:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Slovensko sa vďaka výhodnej polohe stalo vyhľadávanou turistickou destináciou v Európe. Vysoké Tatry zabezpečujú, že i počas leta sa teploty v rekreačných strediskách hýbu okolo prijateľných 35 stupňov. Vizionárski lesníci, ktorí v prvej polovici 21. storočia vysadili na úbočiach hôr milióny stromčekov, urobili z našej krajiny jednu z posledných zelených oáz v niekdajšom miernom klimatickom pásme.

Po tom, čo pobrežné oblasti zmizli pod vodou, sa ľudia presunuli do vnútrozemia a do vyššie položených pásiem. V Európe vznikajú púšte, časť kontinentu pustošia búrky a zmeny počasia. Na Štrbskom Plese je jedna z najväčších plantáží ananásov. Píše sa rok 2119 a svet prehral boj so zmenou klímy.

Neprehliadnite

Aj takto katastroficky môže vyzerať budúcnosť planéty, ak ľudstvo nezačne konať. Ekologickí aktivisti a odborníci vyzývajú politikov, aby prešli od rečí k činom. Aj preto sa najväčšie európske združenie environmentálnych neziskových organizácií CAN Europe rozhodlo vystaviť vysvedčenie europoslancom, ktorí v parlamente sedeli medzi rokmi 2014 až 2019. Slovensko dopadlo viac ako mizerne.

Smer ako najzelenšia strana?

Prieskum organizácie CAN Europe sa zameral na 21 hlasovaní europoslancov. Týkali sa desiatich oblastí, napríklad emisií pri obchode či energetickej efektivity. Členovia CAN Europe sledovali hlasovania podľa národných politických strán v Európskom parlamente. Za „zelené“ hlasovanie dostali najviac 10 bodov.

Potom strany na základe dosiahnutých bodov rozdelili na ochrancov zeme (skóre 10 až 5 bodov), spomaľovačov (4,9 až 2,5 boda) a dinosaury (2,4 boda až 0 bodov). Najhoršie z prieskumu vyšli Poliaci, tesne za nimi je Slovensko a Česko. Prekvapilo len Maďarsko, kde sa našlo šesť poslancov ochrancov. Aj tu sú však trinásti – väčšina – dinosauri.

Pri pohľade na výsledky slovenských europoslancov prekvapujúco ako najzelenšia strana vychádza Smer.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy ekológia, Europoslanci, hlasovanie, klíma, klimatická kríza, klimatická zmena