Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svätý Václav a neznabožské Česko

05.10.2019, 10:00 | Luboš Palata

Názor | Najväčší katolícky sviatok Čiech, Deň svätého Václava, je 28. septembra. Zámerne nepíšem Českej republiky, pretože tam mu významne konkuruje Cyril a Metod a ich oslavy na moravskom Velehrade. Oslavy, ktoré sú tak trochu i slovenské, keď prijmeme rozšírený pohľad, že Veľká Morava je prvý spoločný štát Čechov a Slovákov.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

Palata Lubos

S „prvým slovenským kráľom“ Svätoplukom I. je to naozaj nezmysel, hoci bola jeho ríša na konci deviateho storočia naozaj obdivuhodná a územne to bol taký malý Vyšehrad.

Ale naspäť k Václavovi. Ten vládol v Česku ako české knieža v rokoch 925 až 935, kým ho 28. septembra nezavraždil brat Boleslav pred kostolom v stredočeskom meste, ktoré má dodnes názov Stará Boleslav. Je tam niekoľko nádherných kostolov, od románskeho štýlu až po barok a súčasný český kardinál Dominik Duka chce zo Starej Boleslavi vytvoriť „český Vatikán“.

Neprehliadnite

Deň svätého Václava je najlepším „účtovníkom“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Názory

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.