Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľká výzva: Ako firmy riešia nedostatok ľudí na trhu práce

Jednou z najväčších výziev firiem na Slovensku je podľa prieskumov už niekoľko rokov nedostatok voľných uchádzačov o zamestnanie na trhu práce.

05.02.2019, 05:13 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Miera evidovanej nezamestnanosti ku koncu minulého roka klesla až k hranici piatich percent, čo je najnižšia úroveň od vzniku republiky v roku 1993. Firmy nahlásili úradom práce dohromady takmer 225-tisíc voľných pracovných miest, najväčší kariérny portál Profesia.sk vlani u seba napočítal až 274-tisíc inzerátov.

Ľudia chýbajú najmä veľkým

Štatistiky personálnej agentúry Manpower hovoria o tom, že 54 percent zamestnávateľov na Slovensku nedokáže dlhodobo nájsť dostatok vhodných ľudí. Obzvlášť náročné to majú veľké podniky – až 86 percent podnikov s viac než 250 zamestnancami uvádza, že nevie obsadiť voľné pracovné miesta.

Neprehliadnite

Priemerná ročná obmena zamestnancov na Slovensku, teda fluktuácia, sa podľa odhadov agentúry Manpower pohybuje na úrovni 14 až 16 percent, pričom v niektorých firmách v priebehu roka príde a odíde aj toľko ľudí, koľko spoločnosť zamestnáva. Asociácia priemyselných zväzov predpokladá, že podniky v automobilovom, strojárskom, stavebnom, hutníckom či elektrotechnickom priemysle budú do budúceho roku potrebovať obsadiť spolu zhruba 45-tisíc pracovných miest. Otázne je, odkiaľ. Národná banka Slovenska aj preto očakáva spomalenie tempa znižovania nezamestnanosti, no počet ľudí bez práce by mal aj naďalej klesať.

Nedostatok ľudí teda ostane kľúčovým problémom firiem aj v tomto roku. TREND sa preto pýtal personalistov, ako získavať zamestnancov v čase ich nedostatku a pokiaľ

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika TREND + najväčší investori