Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Miliónový účet za emisnú daň. Štát platí aj s úrokmi

Dvom spoločnostiam sa už podarilo získať od finančného riaditeľstva späť zaplatenú daň z emisií z roku 2011 aj s desaťpercentným ročným úrokom. Ďalšie firmy avizujú, že sa pokúsia o to isté.

05.02.2019, 04:43 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V redakcii TREND máme k dispozícii dokumenty, ktoré potvrdzujú, že Finančné riaditeľstvo SR v auguste minulého roka vrátilo jednej spoločnosti pol milióna eur, čo predstavovalo zaplatenú sumu preddavkov na daň z emisií z roku 2011. Úspešná firma k tomu od daniarov vysúdila aj úroky vo výške viac ako 283-tisíc eur. Tieto peniaze jej prišli na účet pred pár týždňami.

Rovnaký úspech v podobnej finančnej výške sa podaril ešte jednej korporácii. Názvy dvoch spoločností nezverejňujeme s ohľadom na ich daňové tajomstvo. Precedens však otvára cestu celkovo 133 podnikom, ktoré za rok 2011 odviedli štátu bezmála 40 miliónov eur na 80-percentnej dani z predaja nadbytočných emisných povoleniek. Súdny dvor Európskej únie vlani v apríli daň označil za nezákonnú, keďže je podľa neho v rozpore s európskym právom.

Diera za 60 miliónov eur

Na verdikt Súdneho dvora EÚ a jeho právne a finančné následky pre slovenské firmy a štátny rozpočet upozornil týždenník TREND už v máji 2018. V tom čase sa dve spoločnosti už siedmy rok sporili s Finančným riaditeľstvom SR o vrátenie zaplatených preddavkov na daň z emisií za rok 2011. Krajský súd v Bratislave požiadal európsky súd o výklad európskej smernice upravujúcej predaj emisných povoleniek a ten skonštatoval, že slovenská daň jej odporuje.

Tento verdikt zlomil dlhoročný odpor slovenského ministerstva financií uznať, že firmy majú právo zaplatenú daň z emisií získať späť, keďže je vzhľadom na svoju nezákonnosť preplatkom. Navyše, k preplatku patria aj úroky.

Neprehliadnite

„Preplatok na dani z emisných kvót vo výške 500-tisíc eur bol vrátený daňovému subjektu dňa 15. 8. 2018,“ píše sa v rozhodnutí daniarov v jednom konkrétnom prípade. Dokument má TREND k dispozícii. V druhom prípade vrátili daniari preplatok približne 600-tisíc eur. Za každý deň omeškania získali obe firmy aj desaťpercentný ročný úrok, ktorý v každom prípade predstavuje približne 300-tisíc eur.

Ak by mal dnes štát rovnakým spôsobom odškodniť každého daňovníka, ktorý pred ôsmimi rokmi spornú daň zaplatil, potreboval by

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika