Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lyžovačka bez tlačenice: aké to je pod rakúskym velikánom

03.02.2019, 05:02 | Zuzana Zimmermannová

Nekonečné prechádzky chodníčkami Národného parku Vysoké Taury, lyžovačka bez tlačenice, horský prameň priamo vo vodovodnom kohútiku či pochúťky Východného Tirolska sú lákadlami, ktoré sa človeku len tak nezunujú. Obdiv si však zaslúži aj miestny cit pre udržateľný rozvoj, ktorým by sa mohli inšpirovať v nejednom horskom stredisku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

„Obklopí vás panoráma s vyše šesťdesiatkou trojtisícových vrcholkov, navarí vám jeden z najlepších tirolských kuchárov a pod krídlami orla vás poriadne rozmaznajú, veď uvidíte,“ hovorí nám vlekár v dedinke Kals am Grossglockner, keď zababušený v hrubej vetrovke vykladá debničku z prichádzajúcej kabíny.

Návšteva Adler Lounge, najvyššie položenej reštaurácie vo Východnom Tirolsku, by podľa neho nemala chýbať na cestovateľskom zozname, a to vraj za každého počasia. Necháme si poradiť a nasadáme do kabínovej lanovky, ktorá nás za pár minút vypľuje na vrchu Cimaross.

Tu, vo výške 2 621 metrov nad morom, nás víta futuristická presklená stavba s terasou a panoramatickou plošinou. Stačí sa postaviť a začať počítať desiatky trojtisícoviek posypané snehom, nad ktorými sa týči najvyššia rakúska hora Grossglockner – výhľad hodný zarámovania. Vonku však duje mrazivý severák, pri ktorom prsty stláčajúce spúšť fotoaparátu rýchlo strácajú teplo, a tak mierime rovno k stolu.

Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Pod orlím dozorom

Nad famóznymi špenátovými taštičkami na rajčinovom masle s parmezánom a horúcou jablkovou štrúdľou s vanilkovým krémom, ktoré tu pripravuje šéfkuchár ocenený dvomi čiapkami Gault Millau, sa Thomas Krobath rozhovorí o desaťročí výrazných zmien, ktoré obec dostali do hľadáčika turistov.

Neprehliadnite

„V roku 2009 prišlo k prepojeniu lyžiarskych stredísk Kals a Matrei kabínovou lanovkou, vďaka čomu vznikla skvelá lyžiarska hojdačka,“ hovorí rodák z neďalekej obce Heiligenblut, ktorý sa pred dvomi rokmi stal spolumanažérom oceňovaného horského strediska Gradonna.

„Išlo o komplexný projekt z pera

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.