Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské dediny sa nechcú spájať. Radšej ostanú bez peňazí

Napriek finančným suchotám malých dedín je téma zlučovania na Slovensku stále strašiakom pre mnohých starostov aj obyvateľov. Ich postoj by sa dal vyjadriť jednoducho: radšej budeme chudobní, ale samostatní.

06.02.2019, 05:04 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 14

Odborníci sa snažia ich obavy rozptýliť. „Municipalizácia neznamená, že obec príde o identitu, erb, tabuľu, históriu, tradície. Neznamená ani to, že sa v obci, ktorá združí výkon samosprávy s inou väčšou obcou, zakáže ďalšia výstavba, že sa odtiaľ budú násilne vyháňať ľudia, ako sa to dialo za socializmu,“ argumentuje Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Obec by neprišla ani o svoj hlas pri rozhodovaní, keďže v zlúčenom zastupiteľstve by mala mať svojich zástupcov.

Cena za samostatnosť

Spájanie viacerých obcí by im v prvom rade mohlo priniesť efektívnejšiu správu. „Administratíva obce môže byť pri správnom manažovaní minimálne o tretinu lacnejšia,“ odhaduje Vladimír Špánik, predseda Správnej rady Združenia občanov miest a obcí Slovenska.

Neprehliadnite

Podľa zástupcu občianskeho združenia, ktoré sa snaží bojovať proti korupcii na miestnej úrovni, by sa spájaním obcí nemalo sledovať ani tak šetrenie na úradníkoch, ale skôr poskytovanie adekvátnych služieb. Dnes totiž človek s príjmom 1 000 eur žijúci v meste dostane za svoje dane lepšie služby ako občan s tým istým príjmom žijúci na dedine.

Časy strediskových obcí sú preč
(vývoj počtu obcí na Slovensku)
Časy strediskových obcí sú preč
PRAMEŇ: V. Slavík, zo štúdie Dušana Slobodu Charakter sídelnej štruktúry Slovenska ako predpoklad pre komunálnu reformu, 2004

Inštitút finančnej politiky (IFP) pôsobiaci pri ministerstve financií pripravil v roku 2017 štúdiu s názvom Skrytý poklad v samospráve a vytvoril kalkulačku, kde si obec môže vypočítať, koľko by ušetrila na svojej správe, ak by sa spojila s okolitými dedinami. Napríklad Malý a Veľký Lapáš, dediny pri Nitre, ktoré sú už takmer zrastené kvôli výstavbe domov, by sa mohli spojiť s neďalekou dedinou Golianovo.

V Malom Lapáši stojí podľa prepočtov analytikov chod úradu každého obyvateľa asi 363 eur

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Rubrika Ekonomika