Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Profesorka z Harvardu: Smutné je, že ľudia nechcú byť slobodní. Chcú len istoty

Profesorka ekonómie z Harvardu Deirdre McCloskey rada kombinuje ekonomický prístup s filozofiou a etikou. Rada upozorňuje na to, že sa nemôžeme spoliehať, že svet vysvetlíme len vďaka ekonómii, jedna z jej vplyvných kníh má dokonca podtitul Prečo ekonómia nedokáže vysvetliť moderný svet. Aj preto rada kritizuje kolegov ekonómov zo všetkých myšlienkových prúdov. Prístup nedávneho nobelistu Richarda Thalera, ktorý využíva behaviorálnu ekonómiu, aby pomohol ľuďom robiť lepšie rozhodnutia, považuje za „fašistický“. Na Slovensko prišla na pozvanie Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika v rámci cyklu prednášok CEQLS.

02.02.2019, 05:00 | Ján Záborský | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 52

Prečo tá fascinácia socializmom po všetkých skúsenostiach z minulého storočia? To, že socializmus nemôže fungovať, už dokazoval Ludwig von Mises pred sto rokmi...

Nemyslím, že dokazoval práve to. Debata o sociálnych prepočtoch len ukázala, že ideálne centrálne plánovanie by malo fungovať rovnako dobre ako ideálny trhový mechanizmus. Akurát ostala empirická otázka: ako blízko dokáže byť reálne centrálne plánovanie k ideálnemu? Môj pohľad je, že trhové spoločenstvá sú k ideálu bližšie než tie socialistické. Takéto veci sa však nedajú dokázať na tabuli. Potrebujete skúsenosť. Pravda je, že starí ľudia nemajú radi zmenu. Takže s obľubou hovoria, že za socializmu bývalo lepšie, aj keď nebolo. Pritom na Slovensku narástli príjmy trojnásobne od roku 1989. Takže sa určite máte lepšie, ale starých ľudí o tom ťažko presvedčíte.

Ale socialistické tendencie cítiť aj v USA, tie pritom takúto skúsenosť nikdy nemali.

Nie sú také silné, ako to môže vyzerať. Niektorí mladí podporujú Bernieho Sandersa a podobne, ale to je menšina. Pre mladých je socializmus atraktívny, pretože vyšli zo socialistického prostredia. Rodina je klasické socialistické spoločenstvo: je centrálne plánovaná, na čele má autoritu a tak to aj má byť. Príjem sa z hľadiska dieťaťa proste zjaví. V šestnástich som tiež bola socialista. Keď som videla chudobných, chcela som im pomáhať – peniazmi z otcovej peňaženky.

Ale vo „veľkej spoločnosti“, ako ju nazýva Hayek, to nefunguje a nikdy nefungovalo. Aj keď sa o to viacero krajín zas a znova snažilo. Je to zlyhanie dejinnej perspektívy, presvedčenie, že tentoraz je to iné a konečne to bude fungovať. Smutné je, že ľudia nechcú byť slobodní. Chcú byť v bezpečí. A socializmus znie ako recept na bezpečie. Sloboda pre ľudí nie je podstatná, kým ju nepotrebujú. Orbán vyhnal Stredoeurópsku univerzitu, čo je veľká hlúposť, ale priemernému Maďarovi to je jedno, pre svoj život ju nepotrebuje.

Apel na bezpečnosť je však veľmi výrazný aj v prejavoch Donalda Trumpa. Ako bojovať s protekcionistickým myslením?

Jediným spôsobom je, aby sme my – vy ako novinári, my ako profesori – o tom hovorili. Umelci, fotografi, rockeri to potom pretavia do diel, ktoré si ľudia všimnú. Pretože úprimne, my nie sme takí zábavní a pútaví pre bežných ľudí, ale oni áno. Preto ich my potrebujeme presvedčiť, aby idey dostali medzi ľudí. Ak ste vyrastali na farme, máte prirodzený zmysel pre ekonómiu: rodičia sa zaoberali cenami plodín a ako to ovplyvní rodinu.

Ja som z učiteľskej rodiny, u nás to bol socializmus naplno. Byť socialistom v šestnástich bolo prirodzené. Problémom je, že podiel ľudí s podobnými džobmi prudko narástol, takže čoraz menej ľudí pozná pravé trhové fungovanie odmalička z vlastnej skúsenosti. Jediné šťastie s Trumpom je, že je hlúpy a lenivý. Keby bol inteligentný a energický ako Putin, mali by sme problém. Pretože by bol rád tyranom ako Putin. Pritom Trump má obrovský vplyv po celom svete. Vlastne je trochu aj vaším prezidentom, aj vy by ste mali mať hlas pri jeho voľbe.

Trump je trochu aj váš prezident, aj vy by ste mali mať právo o ňom hlasovať 

Keď hovoríme o zmenách v pracovnej sile, upadá predstava práce ako celoživotného zamestnania. Nie je to len taká fáza?

Vždy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 52

Rubrika Ekonomika

Tagy Bernie Sanders, socializmus

Súvisiace články

Vadalovci a Rodovci znova hryzú. Chystajú protiúder

Vadalovci a Rodovci znova hryzú. Chystajú protiúder

Pôsobenie rodín na Slovensku sa nespája len s vlaňajšími podozreniami z vraždy novinára. Viacerí upozornili na ďalšie škodlivé až nebezpečné aktivity talianskych agrobarónov 7

Všetko pre predsedu a jeho blaho: Fico nebol legitímny, nie je už ani legálny

Týždeň, keď sa stalo príliš veľa nehorázností

Lyžovačka bez tlačenice: aké to je pod rakúskym velikánom

Veľké armádne nákupy sa začínajú SNS rozpadať pod rukami