Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľké armádne nákupy sa začínajú SNS rozpadať pod rukami

Modernizačné nákupy pre slovenskú armádu, ktoré má pod taktovkou vládna SNS, sa čoraz viac komplikujú. Zvyšné vládne strany Smer-SD a Most-Híd zablokovali ich schválenie na Bezpečnostnej rade SR, čím zabránili tomu, aby o nich rokovali aj ministri. Vynára sa preto otázka, či sa ich v tomto volebnom období ešte podarí schváliť, a ak áno, v akej podobe. Ľudia z armádneho prostredia aj zbrojárskeho biznisu pre TREND neoficiálne priznávajú, že hlavným problémom nákupov, za ktoré na ministerstve obrany zodpovedajú členovia a nominanti SNS, sú podozrenia z netransparentnosti, no najmä nekoncepčnosť.

01.02.2019, 05:13 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Veľa a draho

Čo, kedy, v akom množstve a za koľko chce armáda obstarať, je opísané v dokumente Dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl SR, ktorý v roku 2017 schválila aj vláda. Celkové obranné výdavky sú do roku 2030 kalkulované na 30 miliárd eur, z čoho asi tretina má smerovať na rozvoj rezortu obrany vrátane modernizácie a nákupu vojenskej techniky. Len v tomto roku by podľa harmonogramu modernizácie mal rezort rozbehnúť alebo realizovať takmer tridsať projektov. Lenže už dnes je jasné, že sa tento plán nestíha plniť v takom čase a rozsahu, ako je v ňom stanovené.

Príkladom je nákup nadzvukových lietadiel. Slovensko koncom minulého roka podpísalo s USA dohodu na nákup štrnástich stíhačiek F-16 spolu s leteckou výzbrojou, logistickou podporou a výcvikom personálu. Cena je viac ako 1,6 miliardy eur, započítaný je v nej však len servis na prvé dva roky.

Neprehliadnite

Po zarátaní nákladov na prevádzku počas desiatich rokov by celková cena mala presiahnuť viac ako dve miliardy eur. V dlhodobom pláne je pritom na tento projekt vyčlenených len 1,1 miliardy eur.

Nesúlad s NATO

Ešte vážnejším problémom je skutočnosť, že realizované nákupy nie sú v súlade s tým, k čomu sa Slovensko zaviazalo voči NATO. Aliancia pravidelne vyhodnocuje požiadavky na kolektívnu obranu a z toho vyplývajúce spôsobilosti, ktoré majú ozbrojené sily členských krajín zabezpečiť.

Slovensko malo mať už v minulom roku vybudovanú mechanizovanú brigádu stredného typu, pričom išlo o „domácu úlohu“ z roku 2004, ktorej splnenie štát neustále posúval. Medzitým sa požiadavky NATO aj vzhľadom na situáciu na Ukrajine po anexii Krymu Ruskom zmenili a slovenská armáda sa mala prioritne sústrediť na vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády. Ide o vojenskú jednotku, ktorá disponuje ťažkou technikou, ako sú tanky, pásové bojové vozidlá pechoty s vysokou balistickou ochranou či húfnice.

Aktuálne nákupy však s výnimkou

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy armáda, SNS