Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyšetrovania prebiehajú. Na tresty sa len čaká

04.02.2019, 05:05 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Východoslovenské farmy talianskych rodín okolo Diega Rodu a Antonina Vadalu načerpali na Slovensku od prelomu milénia z eurofondov na rozvoj vidieka takmer 16 miliónov eur. Popri tom, ako zároveň kopili dlhy voči štátu. Automaticky vyplácané priame platby si zasa žiadali aj na plochy, na ktoré nemali nárok. Dohromady išlo o dotácie na 1 800 hektárov. A až v dvoch desiatkach prípadov sa ich farmy vyhli daňovým trestom iba vďaka takzvanej účinnej ľútosti, keď nezaplatenú daň doplatili.

 • Tlačiť
 • 1

Kontrolóri na špičkách

O takejto minulosti východoslovenských fariem talianskych agrobarónov sa verejnosť na Slovensku dozvedela od rezortu pôdohospodárstva i daňových úradov až potom, ako sa o nich začali médiá cielenejšie zaujímať po vražde Jána Kuciaka. Od vlaňajšej jari podrobujú štátne úrady, polícia či prokuratúra podnikanie Talianov ešte prísnejším preverovaniam. Nasadili na to ľudí, vykonávajú úkony a posúvajú veci ďalej.

Ale okrem v Taliansku prebiehajúceho súdu s A. Vadalom za drogovú trestnú činnosť viedli tunajšie vyšetrovania prípadných talianskych podvodov iba k tomu, že slovenské súdy prijali jednu obžalobu a ďalšiu vrátili polícii a prokuratúre na došetrenie. Konečné tresty stále nie sú žiadne.

Neprehliadnite

Čaká sa na dosúdenie

Najďalej sa v slovenských podmienkach dostal prípad niekdajšej farmy A. Vadalu Bio – Finiš z Zbudskej Belej pri Medzilaborciach, cez ktorú sa snažil načerpať z agrárnych priamych platieb až o 120-tisíc eur viac, ako naozaj mohla. Na plochy, ktoré reálne neovládala a neobhospodarovala. Ide o starší prípad z roku 2009. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v danej kauze na návrh vyšetrovateľa Národnej protikorupčnej jednotky pred letom obžalobu na

A. Vadalu pre pokus o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.