Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ambulancie sa stávajú raritou, z regiónov miznú bez náhrady

12.10.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

12.10.2019 | equilibriums

Ešte že sa vždy nájdu prípadne požičajú peniaze na nezmysly ako sú stíhačky a inú vojenskú techniku, ktorú jednak nepotrebujeme, schátra a v prípade nejakého vojenského konfliktu nám aj tak nepomôže našej malej krajinke s maličkou armádou.

Kým aj vypukne nejaká vojna, tak vojenská technika nám bude aj tak k ničomu, dovtedy pokapeme, pretože nejdú peniaze na dôležitejšie veci.

12.10.2019 | mam_rad_jablka

Peniaze na obranu treba. Peňazí na Slovensku je veľa. Radšej sa takmer vykachličkuje námestie a obsadí sa soškami svätcov ako dá na verejné služby. Tieto zdroje by sa dali predsa využiť efektívne. Je super, že dostávajú priestor analytici, ktorí kalkulujú hodnotu investícii pre spoločnosť.

Koľko miliárd sa prežralo v dostavbe jadrovej elektrárni. Veď za to mohli byť desiatky nemocníc, škôl, tisícky nájomných bytov. A diaľnice sa stavajú desaťročia.

Každý normálny človek pôjde robiť do prostredia z 21.storočia. A priznajme si, že Slováci majú často toxické kolegiálnomanažérske prostredie. Tvrdopracujúci človek potrebuje vidieť, že sa do neho investuje.

12.10.2019 | mam_rad_jablka

A súhlasím, že nie je fér vyštudovať na Slovensku zadarmo a potom nevrátiť niekoľko rokov službe štátu. Takže dôjde to k tomu, že štúdium bude spoplatnené (veď nie sme blbí, vychovávať pre cudzinu) a bude menej študentov a budeme na tom istom.

12.10.2019 | equilibriums

mam_rad_jablka - presne tak, daňového poplatníka niečo stojí, že financuje školstvo. Ak je slovenské školstvo pre niekoho také mizerné, tak nech tu neštuduje a ide preč. Ak tu vedel vyštudovať a išiel preč - nech vráti peniaze, ktoré do neho štát investoval - tak aspoň si ľudia raz a navždy premyslia, či budú študovať kadejaké somariny, alebo normálne veci (nie je to len problém VŠ).

12.10.2019 | equilibriums

Peniaze na obranu sú vyhodené do vzduchu, sú využívané neefektívne na veci ktoré nepotrebujeme a ktoré neslúžia nám - možno akurát tak pri nejakých nezmyselných zahraničných misiách. Áno súhlasím, je x oblastí, kde sa dá ušetriť, aj v tom čo ty spomínaš. Ale aj v armáde, v x zbytočných štátnych inštitúciách akými sú úrady práce... Štát si ale v týchto "inštitúciach" vychováva armádu ľudí, ktorí hľadajú istoty a budú držať hubu a krok. Zase som nechcel, aby to vyznelo, že armáda je jediný a najväčší problém.

Problém je v celom štátnom/verejnom sektore - kým bude systém politických strán, ktorí nám tu vytvára plutokraciu a nie demokraciu, osoby vo verejnom živote nebudú niesť osobnú a majetkovú zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia, osoby vo verejnom sektore nebudú môcť byť kedykoľvek odvolávané voličmi - teda ľuďmi ktorých ich volia, zamestnávajú a platia, tak ako krajina sa neposunieme nikam.

12.10.2019 | Martinoid

Ty budes asi madar ked chces aby sa slovensko vzdalo armady. To ze sme v NATO nieje ziadna zaruka bezpecnosti ak nas napadne clen NATO vid turecko-grecko.

12.10.2019 | equilibriums

Veď práve, načo nám je byť v NATO, keď nás jednak:
- neochráni,
- môže dokonca napadnúť,
- cicia z našich vojenských a eventuálne finančných zdrojov.

Ty maďarko, máš v hlave zmätok, keď mi takúto sprostosť ideš vsugerovať, že ja to tvrdím.

13.10.2019 | shaggy

A ty budeš asi národniar - Kotlebovec, ak tak veľmi trváš na národnej armáde.
V mojom tvrdení je asi toľko logiky, ako v tvojom označení za maďara.
Ak náš napadne akýkoľvek štát, tak ti naša smiešna armád nepomôže.
Pomohlo by, ak by sa ľudia vedeli brániť a každý mal zbraň. Ale proti tomu ľudia, ako ty, bojujú.

14.10.2019 | Martinoid

V priemere jedenast krat do roka u doktora, to si teda pomozeme rozdat choremu ludu zbrane. Namisto tabletiek rozdas naboje. Si hotovy filantrop.

12.10.2019 | BrunoBruno

Dá sa to zjednodušiť aj takto. Nepotrebujeme to či ono. Pritom peňazí je dosť. Stačí iba zmeniť priority. Napríklad najprv plniť potreby spoločnosti a až potom kradnúť. To bude úplne stačiť a vyjde aj na ambulancie, aj školy, aj nemocnice, aj starobince a aj stíhačky.

12.10.2019 | equilibriums

Zmena volebného systému, osobná a majetková zodpovednosť verejne činných osôb (nie len politikov), možnosť odvolať verejne činné osoby (nie len politikov) ľuďmi.

Nie, kradnúť za žiadnych okolností.

12.10.2019 | Martinoid

Takze na Slovensku su ludia u doktora v priemere 11 krat do roka. Hypochondrov treba kopnut do prdele!

13.10.2019 | shaggy

To moje označenie, že ty si národniar - Kotlebovec, je celkom trefné. Dokonca si taký malý nácek, kedy by si všetkých, ktorí majú nejaké "postihnutie" najradšej "kopol do prdele" (ktovie, aká by bola tvoja konečná realizácia).

14.10.2019 | Martinoid

No jasne tu je to sami postihnuti a preto tu mame 3 krat viac navstev u doktora oproti inym krajinam OECD. Nebudes nahodou z panko z osady co si vola sanitku 4 krat do tyzdna?

12.10.2019 | Darija

Napr v Holandsku je zdravotné poistenie založené na spoluúčasti pacienta. Lekár prvého kontaktu - všeobecný (kvázi obvodný lekár) spadá do tohto systému (zubári sú vylúčení, nakoľko je dokázateľná skutočnosť, že k zubárovi si nepojde nikto nahrádzať sociálny kontakt, ktorý postráda - čiže bez spoluúčasti). Sú rôzne stupne a varianty poistenia + žiadne povinné netransparentné štátom určené odvodové zaťaženie a systém funguje efektívne. Najnižšia spoluúčasť je myslím 380 eur/ rok, tzn., že pacient si financuje svoje vyšetrenia, prípadne zákroky v prvom rade sám a až po prekročení tejto sumy nastane plnenie z poistenia.

Pri zavedení rovnakého systému na Slovensku, by asociácia súkromných ambulancií už nemala dôvod vyhlasovať, že chýba 800 ambulancií prvého kontaktu, nakoľko by neboli potrebné. Jednoducho by po nich nebol dopyt.

15.10.2019 | Andrej_sk

Bohuzial toto by nestacilo, bolo by treba prekopat cely system vydavania recetov, PNiek, potvrdeni od lekarov, odporucacich listkov pre soecialistov, atd atd.
Ale toto nie je hlavny problem. Desatrocia neriesenym problemom je bodovy system hodnotenia vykonov. Toto je absolutne zlyhanie statu. Po testovacom obdobi sa malo zrealnit ocenenie vykonov. To holo v zodpovednosti ministerstrov zdravotnictva. Kde je DRG, ktore toto malo konecne riesit??
Co sa tyka ambulancii, este treba spomenut aj ich nezmyselne byrokraticke zatazenie, buzeraciu z VUC, ktorej prinos je v tejto oblasti nulovy, predpotopne podmienky zo strany hygieny - linoleum, neonky,...

16.10.2019 | Darija

Samozrejme, súhlasím s Vami, nakoľko hovoríte o systéme ako celku. Ja som vybrala len jednu oblasť ako príklad. Ďalšou výzvou by bolo možno namieste zvážiť fakt, že prevozy sanitkami pacientov na urgent zabezpečuje aj jedna súkromná firma/ 800 mil eur/ rok. Aj keď v momentálnom stave je nepredstaviteľné túto službu komplet alokovať pod slovenské štátne zdravotníctvo.

16.10.2019 | Darija

edit: 800 mil eur/ zmluvné obdobie 6 rokov. Ospravedlňujem sa za chybu.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.