Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americký dolár si kope vlastný hrob

11.10.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (23 reakcií) Pravidlá diskusie

11.10.2019 | Brano L.

Viem, že snaha produkovať dobré články.
Tento toho ale veľa nového nepovedal.
Nie je tam povedané ale to podstatné. USA pokiaľ budú môcť tak budú proti zmene, keďže teraz si diktujú podmienky oni. Prečo? Ak je dolár globálna mena, tak im stačí vytlačiť nové zelené papieriky, a zaplatia všetky dlhy. Oni totiž majú rotačky, nikto iný. Tak prečo by chceli to zmeniť? Aby museli mať ekonomiku v rovnováhe, lebo by museli mať rezervy v nejakej "globálnej mene"?
Teda USA budú vždy robiť všetko proti.
Možno na tom bude mať záujem Čína, aj keď podľa mňa je lákavejšia predstava pre každý štát, aby jeho mena bola globálna. Rozumieme sa ?

11.10.2019 | Ivan475

a tiež digitálna mena nerieši o moc viac jedinečnosť, teda len ak sa spraví v hashi ktorý časom nebude možné rozšíriť, aby sa kopírovala previazanosť na jedinečné zlato.. inak si zas daná autorita bude genereovať toľko odpadu do menovej politiky ako USA a EU..
plus ten hash tiež nik nezaručí, ak sa náhodou vyvinie výkonnejší počítač, čo ich dokáže zdvojnásobiť, pri konci rozhodne aj tak len vojenská sila, ktorá v prípade ohrozenia zruší zásobovanie ropou..

11.10.2019 | Ronald Ižip

Ivan, digitálna mena je lákavá pre centrálne banky v úplne inom smere. Pokiaľ by všetky peniaze boli digitálne, úrokové sadzby môžu ísť do mínusu aj pre bežných ľudí. Keď nebude hotovosť, monetárna politika začne byť z ich pohľadu konečne efektívna. A tiež, všetky transakcie v mene budú dohľadateľné ... je to sen každého štátu.

11.10.2019 | Brano L.

Nemyslím, že monetárna politika bude efektívna. Bude len ďalšia forma všeobecnej dane.
Za držbu peňazí.

11.10.2019 | blanquefort

Rozumieme sa :-). Pointa je, ze stracaju moc ako ten stav udrzat.
Dolar ako rezervnu menu americania drzia mocou armady. No medzicasom od 2. svetovej sa dost zmenilo rozlozenie moci. V sucasnosti je prilis vela krajin s ktorymi by si armada musela dat rady (Cina, Rusko, Iran, S. Korea atd.), v dosledku coho to uz dlhodobo nebude udrzatelne. Zrejme sa hlada riesenie ako si stale zachovat co najvacsi podiel moci a zaroven sa vyhnut vojenskemu konfliktu.

11.10.2019 | Brano L.

Len prečo ZSSR, ktorý mal naozaj mocnú armádu svojho času. Najmä koncom 70-tych rokov nemali vo svete finančnú moc?
Teda v prvom rade to nie je o armáde. Je to o ekonomike.

11.10.2019 | @@@

to bude asi preto že v zssr tak ako ani vtedy v československu nerozhodovali o krajine banky a finančnici tak ako tomu je dnes po celej europe aj usa .....dnes sa cely system sustredil len na zaujmy bank a finančnikov a tym o ostatnych ludi nikdy nešlo

11.10.2019 | Brano L.

A nebude to tak, že produkty a služby, ktoré ponúkali socialistické podniky cez PZO (podniky zahr.obchodu) boli nekvalitné, neponúkali dostatočnú pridanú hodnotu a neboli schopné uspieť na zahr.trhoch inak ako len nízkou cenou? Alebo to je ako píšete - všetko je len o zaklínadle nazývanej "banky"?

Asi to teda nebolo bankami, ale tým, že títo marxisti úspešne zničili napr. svoje poľnohospodárstvo (v ZSSR) a boli závislí od tých hnusných kapitalistov z USA, Austrálie a EU. Namiesto toho aby vyvážali za tvrdú menu, dovážali za tvrdú menu.

11.10.2019 | @@@

takže ty vlastne schavluješ dnešny system na ktorom sa finančnici nabaluju na ukor všetkych ostatnych :D :D :D

11.10.2019 | Ronald Ižip

Brano, ono je to omnoho komplikovanejšie:

1. Američania sa nediktujú podmienky. Tie diktujú globálne banky. Fed a Powell je iba šaráda
2. Zaplatiť dlh nie je jednoduché. Akonáhle svet zistí, že USA chce obabrať držiteľov jeho aktív, investori ich začnú okamžite vypredávať. Vtedy by dolár skolaboval hyperinflačne.
3. Je jedno, čo štát chce. Juan sa nestane svetovou menou tým, že sa na tom zhodne čínske politbyro

Silná mena je iba o dôvere, že aktív v nej sa splatia. A keď sa zmení dôvera, zmení sa aj svetová mena

11.10.2019 | Brano L.

Samozrejme je to o dôvere. O tom som ale nepísal.
Zatiaľ je väčšia dôvera v schopnosť americkej ekonomiky ako dôvera v čínske politbyro.
Len problém je, že svet to musí zistiť. A po druhé, USA nič nepotrebujú splácať. Lebo dolár je globálny, a ano, mimo priamej kontroly FEDu.
Veď už raz odmietli USA vymeniteľnosť dolára za zlato - v roku 1973. A čo sa stalo? No nič zvláštne, Amíci uvolnili kurz meny a ten sa dosť strmo prepadol + nastala stagflácia v USA. Ale v skutočnosti problém mali iné krajiny, na periférii, to áno.

11.10.2019 | @@@

pokial media budu propagovať že dolar je najlepši nie je sa čoho obavať :D a kedže media vlastnia hmmmm kto to ich vlastni no finančnici tak je jasne že zmena propagandy nebude a stale to ostane len na tom že dolar je to najlepšie pre vas a cely svet :D :D :D ....v tom je až priliš vela penazi a priliš vela moci aby sa to zmenilo :D :D :D tu sa nehrame o miliony eur v tom je amater aj fico a cela jeho skupina ale tu ide o biliony dolarov a zato sa korumpuju cele narody nie len male muchy ::P

11.10.2019 | Niless

Otazka stoji inak su na stole ine moznosti?

V pripade kolapsu dolara ako meny jednoznacne dojde k exodu nemalej casti spolocnosti od papierovych penazi a po ruke bude iba zlato a striebro. Uz to tu bolo mnohokrat v historii tak neviem preco by teraz to malo byt inak.

A Ti ktori nefandia drahym kovom, bohuzial ked USA prestali akceptovat vymenu USD za zlato doslo k prudkemu poklesu jeho hodnoty, neviem aky iny dokaz je este potrebny.

11.10.2019 | elon

Bitcoin

11.10.2019 | prasiatko_sk

Mat silny dolar ma svoje vyhody rovnako aj nevyhody. Ako pise Brano L., silny dolar umoznuje USA lahko financovat svoj dlh. Politiku silneho dolara zacala Amerika razit niekedy v 90. tych rokoch a za ten cas na opacnej strane globu vznikla vdaka sile dolara a slabote juanu vyrobna dielna sveta Cina. Keby chceli dnes USA oslabit dolar a stat sa opat vyrobnou dielnou, ako si to zela Trump, museli by sa dohodnut s Cinou, aby posilnila juan. Lenze Cina nie je spojenec z 2 sv. vojny. S Cinou sa neda dohodnut.

11.10.2019 | prasiatko_sk

Este nieco doplnim. Predstavte si, ze by sa meny rozvojovej casti sveta oproti dolaru posilnili. Z chudakov by zrazu boli bohaci. Myslite si, ze by to tato planeta uniesla?

11.10.2019 | @@@

raz to uniesť musi :D :D :D

11.10.2019 | @@@

inak sa na to pozeraš zle ...keby sa z chudakov stali bohači tak menej by sa rodilo deti presne ako to vidime dnes v bohatych krajinach čim by si dospel k tomu prave čo chceš čiže k poklesu svetovej populacie ....prave chudoba udržuje vysoke rast populacie vo svete

11.10.2019 | chr

V prvom rade je úplne jedno ako by sa nová mena volala. Princip zhodnocovania a znehodnocovania by ostal ako pri dolári . Stále by tu musel by byť niekto , kto by mhol túto menu ovplyvňovať. Otázka by bola, ako by sa stanovil kurz jednotlivých mien voči novej mene? Má niekto relevantný návrh , ktorý by vyhovoval všetkým? Ako by sa dosiahlo fyzické stiahnutie starých peňazí z obehu? Ako by sa zabezpečila stabilita novej meny. Kto by sa dobrovolne zbavil bohatstva. Predpokladám , že nikto . Vychádza to aj z toho , že potreby štátu a potreby ľudí sú v nepriamej úmere. Je tu síce možnosť , že štát by použil silové prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov , no to by viedlo ku náchylnosti tohto aktu ku vojnám a nepokojom. Podľa mňa stačí napríklad aby si štáty a jednotlivci uplatňovali svoje právo nekúpiť . Znížilo by sa tým množstvo tovaru v obehu a tieto by zdraželi . Problém by bola akurát narastajúca inflácia , ktorá by peniaze v obehu znehodnocovala. V súčasnej dobe navrhovať novú umelú menu , je v podstate okradnutie ľudí o peniaze , úspory , majetok . Preto si myslím , že v celosvetovom meradle , žiadny ( nielen USA) nepristúpi ku takémuto kroku . Je tu možnosť postupného smerovaniu ku temuto cieľu , len toto je veľmi náchylne na zvrhnutie sa v zlom smere. Je tu veľa otázok , ktoré nie sú jednoznačne zodpovedateľné a vysledok je neurčitý. A určite nie je dobré , ak by sa tento akt začal realizovať len preto aby niekto porazil USA. To je nezodpovedné.

11.10.2019 | EuroSMS

Na odlahcenie “zavaznej diskusie” - na rozhodovanie sa vyuzivaju golfove (a ine) kluby, zabavky jednotlivcov (Soros odstrelil libru z fluktuacneho pasma a Briti nemaju euro) alebo v nasom pripade vznikla konstanta 30.126 na jachte. Kde je problem?

11.10.2019 | @@@

nakoniec to bude len tak ako si to želaju ti na najvyššich postoch a najbohatši ludia ...ostatny su v tom irelevanty ako vždy ....ak niekto veri že tu ide o spravodlivosť tak je naivny lebo o spravodlivosť tu nikdy nešlo aj preto cely tento system vyzera ako vyzera ....tu nebol nikde nikdy zaujem o zlepšenie situacie pre bežnych a chudobnych ludi v ich prospech ale len o viac a vyššie profity pre najbohatšich lebo plati zaklad kapitalizmus a to je sebectvo a chamtivost a jej maximalizovanie a v tomto vzorci bežní a chudobní ludi vždy chybali :D :D :D ....takže sa nič nezmeni bude sa pokračovať a upravovať vždy len tak aby bohaty o majetky a svoje bohatstvo nikdy neprišli a ostatnym sa budu zakryvať oči omrvinkami alebo nezmyslami že nam ide o vaše dobro :D :D :D

11.10.2019 | LPB

Zlodej má najviac peňazí, minul na kradnutie najmenej energie. Kúpi si za ne zbrane, lojalitu... a všetci sa od dôvery v jeho menu pokakajú.

14.10.2019 | EMEAN

https://az247.cz/rus...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.