Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternákov raj je podnikateľské peklo

14.10.2019, 06:05 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Píše sa rok 2012 a Ladislav Bašternák je presvedčený, že môže všetko. Je pirátom ciest aj verejných financií. Bez zaváhania si uplatňuje vratky DPH za milióny eur a štát mu peniaze bez otázok posiela na účet. Dokonca aj keď ho daniari prišli „obťažovať“ jednou kontrolou transakcie, pri ktorej v hotovosti kúpil sedem bytov za dvanásť miliónov eur a uplatnil si dvojmiliónovú vratku DPH, všetko dopadlo dobre. Peniaze od finančnej správy cinkli na účet, hoci obchod smrdel už na prvý pohľad. Takto to pokračovalo ešte niekoľko rokov a „náš človek“ si cez vratky vyslúžil slušný balík peňazí a napokon aj basu, ktorá prišla po veľkom mediálnom tlaku.

 • Tlačiť
 • 16

Rubrika

Editoriál

Mihockova Eva komentar 2019

Je viac ako isté, že L. Bašternák nebol jediný podnikateľ, ktorý si z falošných vratiek DPH urobil zárobkovú činnosť. Finančnej správe sa prepadali daňové príjmy a bolo treba ukázať nejaké zlepšenie. Zásah proti „našim ľuďom“ bol však dlho nemysliteľný. A tak si to odniesli mnohí poctiví podnikatelia, ktorým daniari urobili zo života peklo.

Kontroly nadmerných odpočtov DPH sa začali sypať a v prípade citlivých komodít alebo cezhraničného obchodu sa kontrolovala skoro každá transakcia. V prípade akejkoľvek nezrovnalosti boli daniari nemilosrdní. Odmietali uvoľniť vratku, aj keď dotknutá spoločnosť bola dlhodobo spoľahlivým daňovníkom a predložila daniarom všetky dostupné dôkazy a svedectvá o reálnosti obchodu.

Vybavovači vratiek DPH sa oháňajú dobrými kontaktmi na finančnej správe 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 16

Rubrika Editoriál

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.