Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Developer: Kočner je ako toxické jablko. Keď sa ho chytíte, ste infikovaný

10.10.2019, 10:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Developer Robert Číž je jedným z podnikateľov, ktorí na vlastnej koži tvrdo pocítili moc Mariana Kočnera. Ani potom, ako kontroverzný biznismen skončil za mrežami, sa mu nedarí dobojovať zápas okolo realitného projektu Glance House do úspešného konca.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Ekonomika

Sledujete prepisy správ, ktoré získala polícia z telefónu Mariana Kočnera?

Nie vždy, ale snažím sa mať prehľad o tom, čo tam bolo.

Ako to na vás pôsobí?

Je to zhmotnený svet, o ktorom som hovoril už niekedy v auguste alebo septembri 2015. Napísal som tri blogy o našej spravodlivosti a o tom, čo sa tu deje. V tom období to ešte ľudia nepochopili tak, ako to bolo myslené. Už vtedy som opisoval, ako funguje polícia, prokuratúra a súdy, celé sa to podobalo na rozdelenie sfér vplyvu organizovaných skupín. Písal som aj o tom, že nemusí ísť len o rozhodnutia na základe úplatkov, ale môže to byť horšie, týchto ľudí môžu napríklad vydierať.

S akými reakciami ste sa vtedy stretli?

Ohlas bol zvláštny, chytali sa toho skôr čudní ľudia. Tak som od toho neskôr upustil. Zo strany tých, ktorých sa to týkalo, bola reakcia veľmi prudká. V septembri som blogy vydal a v októbri už na mňa podali tri obžaloby na súde v trestných veciach. Keď si prezriete tie blogy dnes, celý mnou opisovaný svet sa zhmotnil v Kočnerovej Threeme. Navyše stále si myslím, že to, čo je napísané v Threeme, je len povrch. Aby sme získali komplexný obraz, museli by sme si pozrieť napríklad záznamy z jeho kávičkovania.

Neprehliadnite

Myslíte si, že vplyv M. Kočnera bol väčší, ako vyplýva z jeho Threemy?

Skutkovo je tam toho možno popísaného dosť, ale nie je to mnoho z toho, čo robil. Veľa chodil po stretnutiach, vybavoval, cez Threemu si mohol s ľuďmi aj telefonovať. V správach si písali len odkazy, skutočný výkon sa dial niekde inde. Hovorím o jeho fyzickom výkone, to, čo vybavoval či obiehal.

Od ľudí, ktorí sa v Threeme spomínajú, sa skôr dozvedáme, že v správach len priveľmi machroval. Čo si o tom myslíte?

Vezmite si príklad. Keď sa dnes spýtate ľudí na ich stretnutia s Kočnerom niekedy v roku 2010, hovoria, že to bol obyčajný podnikateľ. Ja som obyčajný človek, nikdy som nemal nič spoločné s nejakými zločineckými skupinami, ale už v roku 2010 som vedel, že sa s ním nemôžem stretnúť.

Na začiatku kauzy Glance House vám vyšetrovateľ prípadu hovoril, aby ste sa s ním stretli, pretože vám chce len dobre, no vy ste to odmietli. Prečo?

On [Kočner – pozn. TREND] je ako toxické jablko, keď sa ho chytíte, ste infikovaný. Je jedno, či sa s ním stretnete s dobrým alebo so zlým úmyslom. Po odporučení od vyšetrovateľa som mu zavolal. Keď sa telefonát, o ktorom som sa domnieval, že je monitorovaný políciou, skončil, spísal som správu o priebehu kontaktu.

To sa písal máj 2010 a ja jednoduchý občan som podal písomnú správu o kontakte polícii. O dva dni ma začali trestne stíhať. Dnes všetci hovoria, že on bol v tom čase normálny podnikateľ. A čo vtedy všetci žili vo vesmíre? Nerozumiem tomu. Už vtedy som policajtom hovoril, že mám z tohto kontaktu obavu.

Ako ste sa na M. Kočnera v tom období pozerali?

Nepovažoval som ho za svojho nepriateľa, skôr za človeka, ktorý sa živí podvodmi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy byty, developer, Glance House, kauza, Marian Kočner

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.