Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krčiaca sa domáca farmácia dostáva viacero impulzov

Výroba liekov je významné, strategické odvetvie, i keď slovenská farmácia je len veľmi malou súčasťou domácej ekonomiky. Generuje ročné tržby iba na úrovni zhruba 200 miliónov eur a zamestnáva len niečo vyše 2 100 ľudí. O to dôležitejšie je to, že malá slovenská farmácia dostala v poslednom čase viacero impulzov, vďaka ktorým by sa postupne mohla dopracovať k vyššej výkonnosti.

16.10.2019, 08:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vlaňajšie zvýšenie zisku brandže z necelých dvoch na skoro sedem miliónov eur nie je jediným pozitívnym impulzom. Ešte podstatnejšie je, že aj vo farmácii cítiť vládny tlak na zvyšovanie miezd, ktoré v odvetví vlani podrástli o dovtedy nebývalých takmer deväť percent.

Líder s novým spoluinvestorom

Veľké pohyby sa dejú okolo najväčšej domácej farmaceutickej firmy – hlohovskej Sanecy Pharmaceutical. Fabrika so 700 zamestnancami chystá veľké investície do úplne nových foriem liekov a k jej majiteľom z československej investičnej skupiny Wood & Company pristúpil aj ďalší finančne silný spolumajiteľ.

Skupina podnikateľov okolo Jána Sabola, ktorá podnikala hlavne v stredoeurópskej výrobe biopalív i v domácej výrobe liehovín a nealkoholických nápojov, od tohto leta drží prvých vyše desať percent akcií Sanecy. Časom chcú sabolovci svoje pozície zvyšovať a participovať na jej ďalšom investičnom rozvoji.

Neprehliadnite

Pre Sanecu sú tieto impulzy o to dôležitejšie, že Wood & Company ju pred šiestimi rokmi prebral od francúzskeho farmaceutického koncernu Sanofi len ako výrobnú kapacitu bez receptov na vlastné lieky. Francúzi si ich nechali. A finančníci od začiatku vedeli, že Sanecu môžno udržať pri živote, iba ak podpíše dosť kontraktov na licenčnú výrobu liekov pre iných producentov. To všetko spravilo z misie udržať Sanecu nad vodou náročnú úlohu. V posledných rokoch to citeľne ovplyvňovalo hospodárske výsledky firmy.

Za čias Francúzov, ktorí vyrábali vlastné lieky, sa tržby hlohovskej fabriky šplhali na vyše 200 miliónov eur. V posledných rokoch však klesli pod 50 miliónov eur. Vlani dokonca len na 35 miliónov. To logicky oslabilo aj hospodárske výsledky. Prvé dva roky, keď závod prevzala skupina Wood & Company, Saneca zarobila po šesť miliónov eur. No neskôr padala do strát či nevýrazných ziskov. Za roky 2015 až 2018 prerobila vyše dva a pol milióna eur. Vlani vykázala symbolický profit 42-tisíc eur.

Tento rok by mal byť podľa jej majiteľov už úspešnejší. Zvýšiť by sa mala hlavne

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Tagy Farmácia, impulzy, možný, nové, Reštart

Diskusia (0 reakcií)