Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia chceli bývať, no kvôli Kočnerovi prišli o peniaze. Ako sa k nim môžu dostať

Keď pred desiatimi rokmi vypukla kauza Glance House, Marian Kočner z mafiánskych zoznamov bol na vrchole svojho vplyvu. Aj keď je dnes už vyše roka vo väzbe a neustále mu pribúdajú nové obvinenia či obžaloby, kauzy, v ktorých je vidno jeho rukopis, sa dodnes vlečú po súdoch.

10.10.2019, 06:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Pochybné obchody, ktorými sa Marian Kočner z mafiánskych zoznamov živil takmer tridsať rokov, sa netýkali len vplyvných ľudí či štátu. Jeho hrubú silu pocítili aj obyčajní ľudia, ktorí chceli nové byty blízko Bratislavy. Tie už zrejme neuvidia, no desať rokov po vypuknutí kauzy, do ktorej sa zamotalo množstvo ľudí vrátane vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, dostávajú nádej, že sa im vrátia aspoň peniaze.

„Kým ešte pred rokom bola šanca takmer nulová, dnes to vidím tak na desať, možno dvadsať percent, že sa k bytovke Glance House ešte niekedy dostanem,“ hovorí developer Robert Číž, ktorý na začiatku projektu bytového domu v Bernolákove stál.

Ak by sa mu podarilo vrátiť bytovku do firmy Glance House, z ktorej sa ju M. Kočner a jeho kumpáni snažili ukradnúť, byty by sa dali dokončiť a ľudia, ktorí za ne pred dekádou zložili zálohy, by aspoň mohli vidieť svoje peniaze.

Neprehliadnite

Na to sa však musí splniť niekoľko na seba nadväzujúcich podmienok. Situácia trochu pripomína takzvanú postupovú matematiku na športových podujatiach. Zjednodušene, aby všetko dopadlo dobre, musia do seba zapasovať viaceré rozhodnutia rôznych súdov po celom Slovensku.

V mnohých prípadoch začína dlhoročné konanie súdov pripomínať zbytočné prieťahy, čo chce najnovšie preveriť minister spravodlivosti. O jednom z najdôležitejších obchodných sporov, ktoré ovplyvnia konečný výsledok kauzy Glance House, sa však túto jeseň pojednáva.

Desať rokov konfliktu

Na začiatku to mal byť projekt

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy bytovka, Glance House, kauza, Marian Kočner