Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Laboratóriá trápia nadlimity, ktoré nevedia ovplyvniť

Ozdravný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa v lete minulého roka skončil a prejavilo sa to i v nákladoch na diagnostické vyšetrenia. Medziročne narástli výdavky na laboratórnu medicínu takmer o desať miliónov eur, teda o 4,2 percenta, na 235,7 milióna eur. Nárast bol predovšetkým v patológii a klinickej genetike. Naopak, výnosy v klinickej mikrobiológii stagnujú a v prípade hematológie dokonca klesajú – medziročne o sedem percent.

09.10.2019, 09:17 | Tomáš Szalay

  • Tlačiť
  • 0

Jednotkové ceny laboratórnych vyšetrení dlhodobo klesajú – ako jedny z mála v zdravotníctve. Medzi rokmi 2014 a 2019 sa znížili o desať percent. Prečo potom stúpajú celkové náklady na tento sektor? Odpoveďou je zmena štruktúry výkonov: klesá počet lacnejších a stúpa počet drahších výkonov.

Príkladom je spomínaná klinická genetika, ktorá je dlhodobo najrýchlejšie rastúcou odbornosťou v laboratórnej medicíne. Za päť rokov narástli náklady na ňu o vyše 50 percent. Ako upozorňujú zdravotné poisťovne, nie sú stanovené pravidlá, ktorými by sa mala riadiť úhrada týchto vyšetrení z verejného zdravotného poistenia.

V rámci intersektorálneho členenia zdrojov určených na zdravotnú starostlivosť krajine podiel laboratórií redstavoval vlani 5,2 percenta. Tento podiel zaznamenáva pomalý pokles o desatinu percenta oproti predchádzajúcemu roku a o tri desatiny oproti roku 2016.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)