Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na káve u priateľov, ktorí sa ma pokúšali zabiť

09.10.2019, 09:17

Srbský parlament je krásna budova z najlepších rokov Srbska, kde bolo srdce Juhoslovanského kráľovstva. Veľkého spojenca Československa v Malej dohode. Sedel som v jednej z poslaneckých lavíc a počúval prejav predsedu českej poslaneckej snemovne Radka Vondráčka, ktorý nešetril slovami o viac než storočnom česko-srbskom priateľstve. Keď som potom v krásnej bohémskej uličke Skadarlija, malom srbskom Montmartri, popíjal popoludňajšiu kávu, bežali mi pred očami spomienky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Palata Lubos

Na Vukovar v lete 1991, kde všetkých chorvátskych obrancov, s ktorými som tam vtedy bol, po páde tohto slavónskeho mesta Srbi povraždili. Aj po mne a mojom kolegovi fotografovi strieľali, ale odniesol si to len nárazník Favorita.

V Sarajeve bolo ešte horšie. Srbi boli zakopaní v kopcoch okolo obliehaného mesta a my tam dole sme boli terče pre zábavu. Bol som tam vtedy s ľuďmi z Českej televízie a tak trochu som im robil vodiča. Znamenalo to dvakrát denne prejsť trasou medzi mestom a budovou sarajevskej televízie, odkiaľ sa televízne reportáže posielali do Prahy. Trasou, ktorej sa hovorilo „aleja ostreľovačov“. Nasadili sme si prilby, nepriestrelné vesty, vypli svetlá a šerom na pokraji tmy išli na plný plyn. Párkrát nás Srbi skúsili dostať, ale nedostali. Mali ľahšie terče. Ako krásnu sedemnásťročnú sarajevskú dievčinu, ktorú trafil srbský ostreľovač, keď išla zo školy. Mala šťastie, prežila. Ale jednu z jej krásnych nôh jej doktori museli amputovať vysoko nad kolenom.

Naposledy na mňa Srbi mierili v Kosove. Vojna už bola prehratá, bombardovanie vojsk NATO donútilo Srbsko a Čiernu Horu kapitulovať, ale nápad Václava Havla ísť na návštevu Kosova bol odvážny. Mimochodom, V. Havel bol v júni 1999 prvou hlavou štátu, ktorá oslobodené Kosovo, kam sa mohli vrátiť státisíce utečených Kosovčanov, navštívila. Vrtuľník mal naštartované motory, okolo pristávacej plochy boli desiatky elitných vojakov nemeckej armády s odistenými pištoľami. V. Havel aj my všetci sme čakali na redaktora Českej televízie, až dotočí reportáž. „Musíte ihneď odletieť, Srbi sú tu a majú vás na muške,“ začul som vzrušenú konverzáciu medzi dvoma nemeckými dôstojníkmi. Tentoraz však výstrel nepadol.

Je to už dvadsať rokov. Áno, dnešní Srbi sú aj moji priatelia a chcem ich mať v Európskej únii. Napriek tomu, že sa ma kedysi párkrát pokúsili zabiť.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 40/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.