Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčšie zmeny sa vlani udiali v štátnej poisťovni

Napriek tomu, že ani vlani sa zdravotné poisťovne nevyhli tvrdým rokovaniam so zástupcami ambulancií a nemocníc a ich výdavky rástli aj v súvislosti s viacerými legislatívnymi zmenami, rok 2018 bol pre ne priaznivý. Všetky tri poisťovne svoje hospodárenie udržali v pluse. Najvyšší zisk už druhý rok po sebe vykázala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Za rok 2018 to bolo 90 miliónov eur.

15.10.2019, 05:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Celkové vlaňajšie príjmy zdravotných poisťovní boli podľa dát z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 4,9 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2017 to predstavuje nárast o 234 miliónov eur. Takmer raz toľko vzrástli výdavky na zdravotnú starostlivosť. Kým v roku 2017 poisťovne minuli 4,6 miliardy eur, vlani to bolo už vyše päť miliárd.

Vplyv na náklady poisťovní malo napríklad zvýšenie miezd lekárov a zdravotníckych pracovníkov, zavedenie trinásteho a štrnásteho platu pre zamestnancov, tlak poskytovateľov na úpravu cien a zvyšovanie zmluvného rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti či nárast cien záchrannej zdravotnej služby. VšZP menila aj platobný mechanizmus, na základe ktorého uhrádza poskytovateľom vykázanú starostlivosť.

Neprehliadnite

Zmeny v úhradách

Od minulého roka štátna poisťovňa platí nemocniciam podľa takzvaného prospektívneho rozpočtu. To znamená, že poskytovatelia každý mesiac dostávajú fixnú platbu bez ohľadu na to, koľko pacientov ošetria, a ani retrospektívne sa táto mesačná úhrada nekoriguje.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)