Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Napäté zisky tlačia banky zatvárať pobočky

Slovenská sporiteľňa zatvorila koncom septembra svoju pobočku v Medzilaborciach. Takmer 12-tisíc obyvateľov okresu zostalo bez jedinej pobočky najväčšej slovenskej banky.

09.10.2019, 06:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Podobný príbeh postihuje čoraz viac miest a predovšetkým dedín, ktoré sa donedávna pýšili vlastnou pobočkou banky. Podobne sa správa väčšina ostatných peňažných domov. „Dôvodom zatvorenia pobočky je predovšetkým to, že klesne záujem ľudí navštevovať ju a pobočka v danej lokalite stratí svoje opodstatnenie,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Neprehliadnite

Na návštevnosť podľa nej vplýva viacero faktorov, ako je presun či zrušenie podnikov, ktoré sú významným zamestnávateľom, odchod mladých ľudí za prácou z obcí do miest, ale najmä nárast využívania digitálneho bankovníctva.

Do roku 2016 pribúdali

Výrazné skresávanie počtu kontaktných miest sa začalo v roku 2017. Naopak, v predchádzajúcich piatich rokoch sa ich množstvo každoročne zvyšovalo. Na konci roku 2016 mali banky na Slovensku celkovo 1 293 pobočiek a iných klientskych pracovísk. Koncom roka 2017 ich bolo 1 233 a na konci minulého roku 1 174. Pád pokračoval aj v tomto roku. Na konci júna mohli klienti využívať 1 152 pobočiek. Za dva a pol roka ich celkovo ubudlo 141.

Masívne rušenie pobočiek prišlo v čase, keď začala Národná banka Slovenska obmedzovať poskytovanie úverov s cieľom znížiť rastúce zadlženie. Banky v poslednom období profitovali najmä z toho, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financie

Tagy banky, internet banking, pobočky

Diskusia (0 reakcií)