Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlaté uličky Bratislavy. Kde sa býva najdrahšie?

Exkluzívny výhľad na Hrad, historické centrum alebo „bratislavský Manhattan“, aj to sú kritériá, ktoré zvyšujú hodnotu nehnuteľností v Bratislave. TREND sa pozrel, v ktorých uliciach hlavného mesta je bývanie najdrahšie, a teda aj naprestížnejšie.

13.10.2019, 05:17 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 21

Vo všeobecnosti v Bratislave platí pravidlo: čím bližšie k centru Starého Mesta, tým drahšie byty, s výnimkou lokalít ako Slavín alebo Koliba, čo sú najprestížnejšie adresy metropoly. „O cene rozhoduje predovšetkým vzdialenosť od historickej časti mesta, občianska vybavenosť, vek, stav a obytná plocha nehnuteľnosti alebo prestíž danej lokality,“ hovorí analytik Bencontu Rudolf Bruchánik.

Neprehliadnite

Bratislava má aktuálne najvyššie ceny nehnuteľností od vzniku Slovenskej republiky. Ekonomike sa dlho darilo a ceny bratislavských bytov dosiahli astronomickú výšku. Aktuálne ceny bytov podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dosahujú svoje historické maximá v štyroch krajoch na Slovensku. Okrem hlavného mesta je to Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj. Je pravdepodobné, že zvyšné kraje sa k svojmu rekordu dostanú čoskoro.

Výstavbe sa darí

Situácia s cenami nehnuteľností sa podobá na obdobie pred poslednou ekonomickou krízou. Stavebníctvo sa pomerne dlho zotavovalo a mnohé projekty sa na niekoľko rokov zastavili. Vznikol takzvaný realitný výpadok. Napriek tomu, že v súčasnosti už môžeme pozorovať, že výstavbe sa v meste darí, podľa oslovených realitných odborníkov vplyv krízy pretrváva doteraz. Hlavne nedostatok novostavieb a celková obmedzená ponuka nehnuteľností.

Hoci podľa ostatných údajov NBS pre Bratislavský kraj je aktuálna priemerná cena nehnuteľností na úrovni 2 072 eur za štvorcový meter, ceny bytov v hlavnom meste sú podstatne vyššie. TREND Reality sa pozrel na najdrahšie ulice z hľadiska najvyššej priemernej ceny. Údaje o priemerných cenách jednotlivých ulíc pochádzajú z dát poradenskej spoločnosti Bencont Investments.

Pri najdrahších uliciach zároveň vidieť, ako dynamicky sa ceny zvyšujú. Podľa Bencontu bola napríklad ešte vlani priemerná cena za štvorcový meter na Landererovej ulici necelých 3 500 eur. Na Kúpeľnej je štatistický nárast ešte vyšší, lebo vlani podliezala trojtisícovú hranicu, no pri menších uliciach je takéto porovnávanie skresľujúce – stačí predaj jedného či dvoch bytov za vyššiu cenu a zvýšenie priemernej ceny v ulici je skokové.

Ďalšie stimuly, čo sa týka rastu cien, navyše prichádzajú s novými projektmi. S tým súhlasí aj Alexander Krajňák, odborník na nehnuteľnosti z realitnej kancelárie Remax.

„V najbližšom období 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Rubrika Enjoy

Tagy Bratislava