Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky zarábajú, ale s odretými ušami

Väčšine bánk na Slovensku sa za prvý polrok darilo mierne zvyšovať zisky. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) bankový sektor dosiahol čistý zisk skoro 346 miliónov eur, čo je medziročný rast len o 2,2 percenta. Banky zarábali najmä tým, že dokázali šetriť na nákladoch a mali vyššie príjmy z dividend. Tie vystrelili medziročne až o 158 percent. Finančným domom sa zvýšili aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, ktoré stúpli o 4,5 percenta. „Je za tým najmä aktívnejší predaj podielových fondov, poistenia a menej už cenných papierov,“ vysvetľuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie.

16.10.2019, 09:38 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nižšie opravné položky

Banky v prvom polroku výrazne skresali tvorbu opravných položiek k úverom – o 28 percent. Podpísal sa pod to najmä nízky podiel zlyhaných úverov, ktorý prvýkrát klesol pod úroveň troch percent. Podiel zlyhaných úverov na bývanie sa dokonca dostal na historické minimum – 1,5 percenta. „Výraznejší pozitívny vplyv na ziskovosť ako tvorba opravných položiek malo rozpúšťanie rezerv súvisiacich napríklad so súdnymi spormi,“ hovorí M. Laznia.

Finančným domom sa nedarilo zarábať na rekordne nízkych úrokoch. Úrokové sadzby úverov na bývanie sa v prvom polroku prakticky nezmenili, ale v júli už klesli na 1,4 percenta. Podľa NBS za to môže najmä úroková vojna medzi niektorými veľkými bankami. Aj preto čisté úrokové výnosy bánk klesli o 1,1 percenta.

„Navyše podiel úrokových výnosov tvorí v bankách na Slovensku podstatnú časť príjmov, okolo 70 percent. Ak klesajú alebo stagnujú, prejavuje sa to výrazne na ich príjmoch,“ tvrdí M. Laznia. Negatívny vplyv na ziskovosť mali aj nižšie výnosy z finančných operácií: prepadli sa o 48 percent.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančný biznis

Diskusia (0 reakcií)