Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika potiahla aj filantropiu, na zodpovedné podnikanie firiem tlačia ľudia

Viac ako stotisíc firiem a iných právnických osôb, ktoré by mohli poslať časť svojich daní v prospech verejnoprospešných aktivít, nechá peniaze radšej „prepadnúť“ v prospech štátu. Dobrá správa je, že daňová povinnosť týchto firiem je v súčte taká nízka, že tvorí len zhruba desať percent celkovej daňovej povinnosti právnických osôb v krajine. Vyplýva to z údajov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Neziskové organizácie alebo nadácie, ktoré pomáhajú umelcom, žiakom či pacientom, tak ročne prídu približne o štyri milióny eur.

18.10.2019, 07:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

„Ide zrejme o firmy, ktorých daň z príjmu je taká nízka, že by mohli asignovať len o čosi viac, než je minimálnych osem eur, takže to podnikateľovi nestojí ani za vypísanie príslušnej kolónky v daňovom priznaní,“ predpokladá účtovný poradca Peter Furmaník z portálu Ľudskou rečou.

Ďalšiu časť môžu tvoriť financie, ktoré daňové úrady neuznali pre formálne chyby v priznaní. Peniaze, ktoré firmy nepošlú niektorému z desaťtisícov oprávnených prijímateľov dvoch percent, skončia v Štátnej pokladnici a vláda ich použije na financovanie niektorej zo svojich politík.

Viac ako dve tretiny firiem asignačnú daň neposiela 2/3
(v %)
Viac ako dve tretiny firiem asignačnú daň neposiela 2/3
PRAMEŇ: IFP

Dve percentá na verejnoprospešné účely oslavujú na Slovensku už pätnásť rokov. Asignačná daň patrí medzi pozitívne a úspešné opatrenia, ktoré pomohli rozvoju celej neziskovej sféry. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + CSR

Tagy darcovstvo, nadácie, neziskové organizácie, zodpovedné podnikanie

Diskusia (0 reakcií)