Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kačka dokvákala, trpká chuť ostala

Potraviny Kačka idú po mesiacoch turbulencií do konkurzu, rozhodol súd. Firma už len čaká na vyhlásenie konkurzného správcu, ktorý prevezme opraty. Búrlivý vývoj, ktorý okolo spoločnosti vznikol v poslednom období, len tak rýchlo nepominie. Ozývajú sa nespokojní zamestnanci aj dodávatelia. V neposlednom rade bude mať tento nezdar dosah aj na podnikanie investora, ktorý situáciu na Slovensku nezvládol už druhýkrát.

16.10.2019, 09:38 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Konkurz napriek injekcii

Okresný súd Banská Bystrica rozhodol o vyhlásení konkurzu na majetok potravín Kačka. Reťazec bude podľa Obchodného vestníka ministerstva spravodlivosti zastupovať eseročka Beatow Partners. Meno konkurzného správcu neuviedli. Návrh na konkurz podalo predstavenstvo firmy v auguste tohto roka, no o finančných problémoch sa hovorilo už dlhšie. Podľa informácií TRENDU začali minimálne od jari. Teda len pár mesiacov po tom, ako Kačku ešte pod názvom CBA Slovakia prevzala od Mariana Šufliarskeho najstaršia stredoeurópska private equity spoločnosť Enterprise Investors (EI).

Poliaci dostali do rúk 310 predajní zväčša na juhu západného a stredného Slovenska a relatívne fungujúcu spoločnosť, ktorá bola najsilnejším hráčom nákupnej aliancie CBA. Po prevzatí začali s veľkým rebrandingom na „najuletenejšie“ potraviny Kačka a spustili plán masívnej expanzie. Vedenie spoločnosti sa bráni tým, že „investor kupoval sieť potravín v zlom stave, na základe skúseností z iných európskych trhov však veril, že dokáže obchodný reťazec ozdraviť“.

Pravda je, že predchádzajúce investície do reťazcov spoločnosti Enterprise Investors vyšli. Poľský reťazec Dino aj rumunský Profi počas pôsobenia vo firme zlepšili svoje výsledky. Na Slovensku však Poliaci narazili na nečakané komplikácie. Napriek finančnej injekcii vo výške 18 miliónov eur prispelo podľa generálneho riaditeľa Wieslawa Chlebuśa k nezdaru projektu výrazné zvýšenie mzdových nákladov v dôsledku rastu minimálnej mzdy a príplatkov za prácu cez víkend, sviatky a v noci. Ale aj vysoké ceny energií a služieb.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)