Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lacné úvery stále ženú do bánk nových dlžníkov

Nízke úroky sa aj v prvom polroku tohto roku postarali o rast úverového trhu. Vďaka opatreniam Národnej banky Slovenska (NBS), ktoré sa naplno prejavujú až v súčasnosti, však rast už nebol taký mohutný ako v predchádzajúcich rokoch. Kým v minulosti bol bežný dvojciferný rast, teraz za šesť mesiacov sa dostal pod desať percent. Ešte v prvom štvrťroku úvery domácnostiam rástli o 10,2 percenta, v druhom už o 9,1 percenta.

16.10.2019, 09:38 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Centrálna banka sa rozhodla sprísniť poskytovanie pôžičiek, aby spomalila vysoký rast zadlžovania domácností. Ten bol v posledných rokoch najvyšší spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Kým v roku 2009 bola zadlženosť slovenských domácností druhá najvyššia v rámci krajín strednej a východnej Európy, v súčasnosti je už najvyššia v regióne.

Nové pravidlá nútia najprv šetriť

NBS najprv nastavila limity, koľko peňazí musí dlžníkovi po zaplatení všetkých splátok zostať. Následne od júla minulého roku úplne zakázala úvery, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, a výrazne obmedzila aj úvery nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.

Neprehliadnite

Od júla tohto roku platí, že takýchto úverov banky môžu poskytnúť len 20 percent. Banky preto nastavili pre ľudí, ktorí si chcú požičať viac ako 80 percent z ceny bytu či domu, vyššie úroky.

Zároveň platí ďalšie pravidlo, podľa ktorého celková zadlženosť klienta nemôže prekročiť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Ak si úver berie dvojica, počíta sa ich spoločný príjem. Zarátavajú sa pritom všetky úvery, ktoré žiadateľ už má. Počíta sa aj povolené prečerpanie či kreditné karty.

Aj v tomto prípade môžu banky udeliť výnimky. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančný biznis

Tagy banky, hypotéka

Diskusia (0 reakcií)