Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vklady takmer nezarábajú, no na účtoch peniaze stále pribúdajú

Bankám na Slovensku sa aj v prvom polroku tohto roka darilo získavať nové vklady. Napriek tomu, že na väčšine vkladových produktov sa úrok blíži k nule. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vklady obyvateľstva na konci júna dosiahli 39,011 miliardy eur. To je o sedem percent vyššia suma než pred rokom.

16.10.2019, 09:38 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Najviac ľudí má pritom peniaze uložené v produktoch, pri ktorých sa môžu k svojim peniazom kedykoľvek dostať. Bežné účty sa na celkových vkladoch domácností podieľajú viac ako jednou polovicou. Kto však necháva svoje peniaze na účte, musí sa zmieriť s tým, že nezíska žiadne zhodnotenie. Tri banky núkajú na zostatkoch na účte sadzbu vo výške 0,01 percenta, všetky ostatné dávajú nulu.

Neprehliadnite

Termínované vklady strácajú

Kým na bežných účtoch peniaze pribúdali, termínované vklady skončili za prvý polrok v mínuse. Aj im škodí nízke úročenie. Získať zhodnotenie čo i len trochu vzdialenejšie od nuly je čoraz vzácnejšie.

Len tri banky núkajú pri vklade vo výške 5-tisíc eur na jeden rok úrok vyšší ako 0,3 percenta. Podobné je to aj pri vkladoch na tri roky. Len v dvoch bankách možno získať ročný úrok prevyšujúci jedno percento. Ďalšie tri banky dávajú 0,5 až 0,65 percenta. Všetky ostatné banky núkajú maximálne 0,25 percenta ročne.

Odliv peňazí z bánk by mohol nastať, keby finančné domy začali sporiteľov „trestať“ za to, že v nich majú vložené peniaze, negatívnymi úrokmi. Túto stratégiu v súčasnosti skúša 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančný biznis

Tagy banky, vklady

Diskusia (0 reakcií)