Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako slovenskí developeri menia Londýn

Na jeden z najostrejších realitných trhov sveta sa rozhodli vstúpiť aj traja hráči z našich končín. HB Reavis, J&T Real Estate a MiddleCap si v Londýne naplánovali ambiciózne projekty za desiatky miliónov eur. Slovenských developerov pri tom neodradila ani náročná konkurencia či blížiaci sa brexit. Na ich prácu sa bol TREND pozrieť osobne.

28.10.2019, 05:00 | Vladimíra Púpavová | Londýn

  • Tlačiť
  • 1

Keby sme v Európe hľadali mestá s najväčším počtom „realitných žralokov“, Londýn by sa umiestnil na čele rebríčka. V britskej metropole pôsobia najväčší developeri zo Spojených štátov, z Kanady, Francúzska či Nemecka.

V neľahkej konkurencii sa v posledných rokoch snažia vybojovať si miesto aj firmy pochádzajúce zo Slovenska. Trojica developerov HB Reavis, J&T Real Estate a MiddleCap verí vo svoj dlhodobý úspech, no na neľútostnom londýnskom trhu oň musí urputne bojovať.

Nezavrieť si dvere

Hlavné mesto Spojeného kráľovstva v súčasnosti považujú za najkonkurenčnejšie, pokiaľ ide o developerské prostredie. Niet sa čomu čudovať, mesto je atraktívne pre ľudí, a tak k sebe prirodzene priťahuje hráčov, ktorí pre obyvateľov realizujú nákladné realitné projekty.

Panoráma mesta LondýnZdroj: Miroslava Spodniaková

Londýn je roky jedným z najžiadanejších miest na svete a zároveň stále európskym centrom bankovníctva a financií, kde sa kumuluje kapitál z celého sveta. Metropola láka talenty zo všetkých kontinentov, ktoré tu chcú pracovať a žiť, vrátane desaťtisícov Slovákov.

Neprehliadnite

Vysoko nastavené kritériá Londýna znamenajú, že sa tam udržia iba spoľahlivé firmy. Developerský biznis nevynímajúc. „Na trhu funguje jednoduché pravidlo – sklameš a letíš. A už sa nevrátiš, pretože sa ti viac nepodarí získať povolenia,“ hovorí pre TREND Lisa Brossmanová z realitno-poradenskej kancelárie Knight Frank.

Pochybnej firme síce nikto podnikať nezakáže, trh ju však „uprace“ sám – s problémovým developerom totiž nikto nechce spolupracovať. Aj slovenskí hráči museli prijať východisko, že dobré meno a reputácia sú dôležitejšie ako kdekoľvek inde a sú základným predpokladom úspechu. Zároveň sa museli prispôsobiť vysokej miere profesionality. Zdá sa však, že podnikateľom spod Tatier sa to darí. „Všetky tri spoločnosti, na ktoré sa pýtate, aktívne komunikujú s mestom,“ odpísalo TRENDU komunikačné oddelenie londýnskeho magistrátu.

Slováci už majú vo veľkomeste na konte významné obchody, ktoré sa radia k najväčším za posledné roky. Veľké transakcie, v ktorých boli zapojení tunajší podnikatelia, nemohli prehliadnuť ani developerské giganty, ktoré v Londýne pôsobia.

Nájazd k Temži

Príbeh Slovákov v Londýne sa začal 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma

Tagy developeri, HB Reavis, J&T Real Estate, Londýn, MiddleCap