Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mal chrániť právo, no zneužíval ho. Kto je Dobroslav Trnka

Mal byť prvým mužom bojujúcim v mene spravodlivosti. Mal stíhať mafiánov, ísť po krku kriminálnikom, naháňať vrahov a násilníkov. Namiesto toho skončil bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka ako figúrka v rukách Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

18.12.2019, 17:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 13

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku polícia v stredu obvinila zo zneužívania právomoci verejného činiteľa kvôli tomu, že disponoval nahrávkou odpočúvania takzvanej kauzy Gorila, no neodovzdal ju polícii.

Nahrávka rozhovoru D. Trnku a mafiána Mariana Kočnera dokonca naznačuje, že chcel s nahrávkou rozhovorov v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici obchodovať. Keď sa kauza v polovici októbra 2019 prevalila, TREND sa bližšie pozrel na to, kde D. Trnka začal, kým bol a kto sa z neho stal.

Článok vyšiel pôvodne v TRENDE č. 42/2019

Z budovy Stredného odborného učilišťa elektrotechnického v Gbeloch sa pomaly trúsia hlúčiky študentov. Téma rozhovorov je štandardná: učitelia, písomky, obed, plány na večer.

Po sivej ulici lemovanej dvojposchodovými bytovkami pieskovej farby sa pomaly presúvajú do stredu mesta, odkiaľ sa vydávajú na cestu domov. Na jednej z bytoviek sa zrazu otvorí okno. Dohrala zvučka mimoriadnej správy mestského rozhlasu, primátor zvoláva mimoriadne mestské zastupiteľstvo v súvislosti s poplatkami za odvoz odpadu.

„Dobroslav Trnka býval v tej bytovke oproti, nie v tejto,“ oznamuje staršia pani, ktorá sa práve chystá zatvoriť okno. Keď sa dozvie, že sa o neho zaujímajú novinári, na chvíľu zneistie. Napokon skloní pohľad a hovorí, že je hrozné, čo sa s ním stalo. Vraj si to nedokáže vysvetliť, lebo si ho pamätá ako nekonfliktného chlapca, respektíve mladého muža.

Neprehliadnite

Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor, je dnes namočený vo viacerých vážnych kauzách. Aj na základe nahrávky, ktorú minulý týždeň zverejnil Denník N, je podozrivý z korupcie, zametania citlivých káuz, ale aj zo snahy o vydieranie šéfa Penty Jaroslava Haščáka pomocou nahrávky z kauzy Gorila.

Trnka sa namiesto ochrancu práva a spravodlivosti stal jedným zo symbolov toho, ako štátna moc, teda prokuratúra, slúžila len vyvoleným ľuďom a nie všetkým slušným a poctivým občanom.

Volali ho Dobrošek

D. Trnka pochádza z komplikovaných rodinných

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Rubrika Ekonomika

Tagy Dobroslav Trnka, Marian Kočner