Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci sa zaľúbili do podcastov, sloboda počúvania uberá čísla rozhlasu

Oba pruhy sú plné áut. Zástup vozidiel sa lenivo posúva, konce zápchy nevidieť. Vodiči vedia, že ich čakajú desiatky minút, kým sa prebojujú do práce alebo s deťmi do školy. Sú zvyknutí. Netrúbia, nenadávajú. Takmer každý má v aute zapnuté rádio alebo mobil a počúva. Čakanie má zrazu svoju pozitívnu stránku. Rádio 2.0 dobýja Slovensko, nové podcasty rastú ako huby po daždi.

29.10.2019, 11:35 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Petru Hrančokovú z bratislavskej Rače spája s centrom každé ráno súvislá tridsaťminútová kolóna. „Teším sa, že budem mať čas v pokoji si vypočuť svoj obľúbený podcast," smeje sa.

„Moje ráno vyzerá tak, že vstanem, dám si slúchadlá, zapnem wi-fi na smartfóne a všetky rituály od umývania zubov, rannej kávy či prípravy raňajok pre deti absolvujem pri počúvaní podcastov,“ hovorí Michal Kováč zo Zlatých Moraviec.

Obľúbenosť zvukových nahrávok on-demand, teda takých, ktoré možno vďaka smartfónu a internetu počúvať kedykoľvek a kdekoľvek, zažíva na Slovensku boom. Spravodajské médiá hlásia prudký nárast stiahnutí podcastov s aktuálnymi správami, v ponuke Spotify, Apple Podcast či Google Podcast pribúdajú nové relácie a projekty na rôzne témy. Podcasty začali tvoriť nielen mediálne domy, ale aj známi ľudia, herci, športovci, standupoví komici či ľudia, ktorí glosujú dianie z rôznych oblastí spoločnosti a známymi sa stali práve vďaka podcastu.

Jakub Lužina a Gabriel Žifčák 2Zdroj: Maňo Štrauch

Rozhlas na ústupe

Medzi najúspešnejšie príbehy, ktoré ilustrujú nástup fenoménu, patrí projekt 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Použi rozum

Tagy médiá, podcast, rádiá, rozhlas, umenie