Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Expert na energetiku: Efektívne je, ak sa budova zamýšľa nad spotrebou sama

Budúcnosť energetiky ide ruka v ruke s rozmachom nových technológií. Výroba elektriny je o to efektívnejšia, čím menšia je vzdialenosť zdroja od miesta spotreby. Treba nastaviť energetické procesy tak, aby sa z nich odstránilo mrhanie, možno aj pomocou umelej inteligencie, hovorí obchodný riaditeľ energetického startupu FUERGY Miroslav Struž.

03.11.2019, 05:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Ako sa mení vzťah ľudí k elektrickej energii?

Dnes máme nejaké odberné miesto, či je to výroba, alebo spotreba, je tam nejaký dodávateľ elektriny a cena, ktorú za ňu musíme zaplatiť. Tam sa vnímanie u väčšiny ľudí končí. Chceme dosiahnuť, aby sa zákazník zamýšľal aj nad tým, ako môže zlepšiť ekonomiku a efektivitu svojej spotreby alebo dokáže sám vyrábať potrebnú energiu ekologickejšie a s menšími emisiami.

Je pre zvyšovanie energetickej efektivity dôležitejšia zmena správania zákazníka alebo zavádzanie nových technológií?

Je to kombinácia oboch vecí. Ľudia veľakrát nechcú meniť svoje správanie, chcú využívať energiu vtedy, keď ju potrebujú. Keď sa však podrobnejšie pozrú, aké všetky zariadenia využívajú, akým spôsobom je nastavené ich spúšťanie, tak vidia priestor na zvýšenie efektívnosti. Napríklad ak má zákazník v budove kogeneračnú jednotku na kombinovanú výrobu elektriny a tepla, je možné optimalizovať načasovanie spotreby a výroby alebo akumulácie vyrobenej energie.

Neprehliadnite

Súčasná vízia efektívnosti je teda v schopnosti energiu uschovať?

Každá akumulácia energie, či už sú to batérie, alebo akumulácia pri výrobe tepla, chladu alebo pri iných technológiách, môže byť potenciálnou úsporou. Zákazník ušetrí bez toho, aby cítil obmedzenie v dodávkach tepla alebo vypínal stroje v čase, keď si to nemôže dovoliť. Ak vyrábate vlastnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, mali by ste ju vedieť aj spotrebovať. Množstvo lokálne vyrobenej elektriny, ktoré možno dodať do siete, je totiž obmedzené. Batérie riešia tento technický problém, ktorý majú distribučné spoločnosti s dodávkou do siete.

Má teda batéria v budove aj ekonomický prínos?

Vďaka batérii možno nadbytočnú elektrinu akumulovať a využiť vtedy, keď treba. Vďaka akumulácii elektriny môže byť objem výroby z lokálneho zdroja oveľa väčší a možno ním pokryť väčšiu časť spotreby. Tak možno znížiť rezervovanú kapacitu na vstupe do distribučnej sústavy. Batéria plní funkciu záložného zdroja alebo pomáha vyrovnávať rôzne mikrovýpadky v sieti, na ktoré môžu byť citlivé niektoré zariadenia.

Vráťme sa k lokálnej výrobe elektriny a obnoviteľným zdrojom. Pripájanie nových zdrojov do siete bolo na Slovensku roky zastavené. Ako vnímate súčasný stav?

Stop

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy batérie, energetika, inovácie, obnoviteľné zdroje, smart home