Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Expert na energetiku: Efektívne je, ak sa budova zamýšľa nad spotrebou sama

03.11.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (5 reakcií) Pravidlá diskusie

03.11.2019 | skorodochodca

Hm ... už pred troma rokmi ponúkali tepelne cerpadla na chladenie a kurenie a prepojenie na teplu vodu ... optimalizovany system pre rodinny dom. Bol však drahý.
Viac než 5 rokov premýšľam o koncepcii domu dostatočne energeticky sebestačného. Som dôchodca, ale stále pracujem ... a znížiť energetickú náročnosť znamená prilepšenie dôchodku. Čo bráni? Limit na zdroj do 10 kWp na pripojenie do siete ... kraj pozemku mám s radovými garážami asi 60m ... tu by som vedel postaviť stojany na fotovoltaické články ... pre dom by som volil tepelné čerpalo ... diesel by som vymenil za elektrické ... chcel by som fotovoltaiku na cca 15 kWp ...
a zaťažovať planétu čo najmenej ....

03.11.2019 | Roman Kanala

Článok pojednával o inteligentných sietiach vo veľkom rozsahu, ktorý umožní virtualizáciu produkcie a spotreby podobný internetovému cloudu. Tepelné čerpadlo a fotovoltaika sú len prostriedky produkcie.

V každom prípade je dobre, ak si ľudia začínajú uvedomovať, že znížením energetickej náročnosti ušetria peniaze a keď ceny energonosičov v budúcnosti vzrastú, ušetria veľa peňazí, možno aj veľmi veľa peňazí. Začínať netreba systémom produkcie tepla, ale tepelnou izoláciou. Dobrá tepelná izolácia zníži energetické nároky, lebo úplne oddelí obydlie od vonkajšieho životného prostredia. To človek ocení hlavne v lete, lebo vykurovanie v zime je jednoduchšie, ako chladenie.

Tepelná izolácia je pasívny prvok, ktorý sa neopotrebúva a investícia sa neznehodnotí jej používaním, ako motory, ložiská, či fotočlánky. Sklená vata či kamenná vata sú večné, nehorľavé, inertné materiály. Polystyrén horí a časom sa pomaly znehodnocuje, preto je lepšie sa mu vyhnúť.

05.11.2019 | chr

Musím len potvrdiť Romanové slová . Ja mám na dome 30cm izolácie z min. vlny a celý dom mám klimatizovaný. Klimu som za 15 rokov púšťal dva krát. Prvý raz , keď som ju namontoval a potom asi po piatich rokoch , či ešte funguje . A od vtedy stojí . Potom som vyhodil aj počitač čo riadil energie v dome a celý dom . A nič sa nestalo . Nič sa nezmenilo . Na kúrenie používam krb na drevo , štiepku alebo pelety . V zime kúrim max 4 hod. Podľa mrazu . Spotrebujem za rok 5 plnometrov mäkkého dreva. Teplú vodu ohrievam v prietokovom ohrievači na zemný plyn. Tohto roku spustím FTV elektráreň s výkonom 8kW s AKB 15kWh a zavriem aj ohrievač TUV na plyn . Zostane mi len plynová varná doska , kde uvidím ako budem míňať el. energiu na TUV . Ak by mi vyšla elektrika dobre , tak by som vymenil za elektrickú aj tú . A zemný plyn by som nechal ako zálohu keby niečo.

03.11.2019 | citatelTrendu

Smerácke gorily rozdávajú nesystémové dotácie na obnoviteľné zdroje miesto aby znižili DPH na symbolické 1% alebo úplne ich oslobodili od DPH. Ľudia by oveľa viac zatepľovali ak by boli komponenty lacnejšie, využívali teleplné čerpadlá v hladových dolinách miesto starých kotlov, používali kolektory na streche.

Takto sa k dotáciám dostanú len šikovní, zlacnenie zariaení na obnoviteľné zdroje energií by prospelo všetkým, lenže to by sa nedalo nabaliť na korupcii, všakže politici?

05.11.2019 | chr

To je pekný blud. že, " šetriť sa dá aj bez obmedzovania" . Práve , že by sme sa mali začať obmedzovať. Inak spotrebue energie nedosiahneme . A tiež verím tomu , že žiadny milionár a vyššie sa obmedzovať nebude. Takže sa dostaneme do bludného kruhu peňnazí a ich vlastníctva.
Počkáme a uvidíme.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.