Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

S nájomnými bytmi Bratislava zaspala. Vallo to chce zmeniť, stavať ich idú aj ďalší

Akútny nedostatok bytov v Bratislave podporuje v posledných rokoch zásadný nárast cien bývania. K problematickej situácii v hlavnom meste prispelo pomalé rozbiehanie výstavby po vzniku samostatnej republiky a neskôr tvrdá stopka v podobe nástupu ekonomickej krízy.

04.11.2019, 07:00 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 29

Dostupnosť bývania v súčasnosti sťažuje aj sprísňovanie úverových podmienok zo strany Národnej banky Slovenska (NBS). Túto situáciu sa konečne odhodlalo riešiť mesto, ktoré chce pod vedením primátora Matúša Valla zabezpečiť stovky nájomných bytov vrátane tých, ktoré magistrát postaví vo vlastnej réžii, teda ako developer.

Drahé byty

Podľa údajov NBS je aktuálne priemerná cena bytu v rámci Bratislavského kraja 2 072 eur za štvorcový meter. Suma prekonáva aj predkrízové stropy, realita je však ešte tvrdšia. Podľa poslednej analýzy Bencont Investments sa tu predávali aj staršie byty na sekundárnom trhu s priemernou cenou 2 638 eur za štvorcový meter, čo je medziročný nárast o desať percent.

Nové byty sú ešte drahšie a ceny prekračujú tritisíc eur za štvorcový meter. V prémiových lokalitách ako Eurovea 2 či Sky Park ceny atakujú dokonca šesťtisíceurovú hranicu. Takáto situácia s cenami bytov v meste je nepríjemná najmä pre mladých ľudí, ktorí si kúpu bytu môžu dovoliť len ťažko. Väčšina z nich musí navyše po novom našetriť dvadsať percent z ceny nehnuteľnosti, čo požadujú hypotekárne regulácie. Vlastné bývanie sa stáva nedostupným pre čoraz širšiu skupinu obyvateľov.

Nariadenie kvocientu nájomných bytov developerov zo zákona by mohlo byť určitým riešením 

Alternatívou kúpy bytu bolo vždy nájomné bývanie, no aj toho je v Bratislave málo. „Ponuka nájomných bytov sa rýchlo obmieňa. Ak si dnes pozriete komerčnú ponuku nájomných bytov, nájdete ich až 2 000. O dva týždne je tam ďalších 2 000 iných bytov. Všetky sa pritom prenajmú,“ hovorí partner realitnej kancelárie Herrys Filip Žoldák.

Na komerčnom trhu prenajímajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 29

Rubrika Ekonomika

Tagy býavnie, Cresco, developeri, Kooperativa, Lucron, Matúš Vallo, nájomné bývanie