Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyštudoval fyziku, dal sa na ekonómiu: Prečo veríme v Boha a bláznivým veciam?

01.11.2019, 20:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Skryté pohnútky na nás striehnu všade. Zvyčajne nekonáme pre dôvod, ktorý udávame, ale sledujeme tým svoje skryté podnety. Americký ekonóm Robin Hanson vyštudoval fyziku a filozofiu, až neskôr sa zameral na ekonómiu. Zaoberá sa rôznymi oblasťami výskumu. Jedným z nich sú dôvody ľudského konania. V rozhovore pre TREND vysvetľuje, prečo nepriznávame skutočné motívy svojho konania.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Rozhovor

V rozhovore sa dočítate:

 • prečo sú veriaci ľudia bohatší a zdravší
 • prečo ľudia nepriznávajú svoje skutočné dôvody konania
 • čo signalizujeme prispievaním na charitu
 • prečo sa v politike správame ako sovietski aparátnici

V ktorej oblasti sú ľudia najviac schopní skrývať reálne pohnútky správania?

Je to prekvapujúce, ale v zdravotníctve. V Spojených štátoch je medicína posvätná. Na zdravotníctvo míňame obrovské výdavky, ale nie sme zdravší, ako je zvyšok sveta. Ľudia sú často prekvapení, keď počujú, že medicína nie je vôbec to, čo si myslia, že je. Keď sa ich opýtate, prečo idú k lekárovi či do nemocnice, drvivá väčšina vám povie, že preto, aby sa vyliečili. Zo svojich poznatkov vieme, že v skutočnosti to nie je celkom tak. Medzi zdravím ľudí a výdavkami na zdravotnú starostlivosť existuje len veľmi malá korelácia. Krajiny alebo regióny, ktoré majú lepší prístup k zdravotnej starostlivosti, nie sú priemerne zdravšie.

Neprehliadnite

Zaujímajú sa ľudia o svoje zdravie?

Robil sa výskum, v rámci ktorého respondenti dostali možnosť byť informovanejší o liekoch. Z jeho výsledkov vyplýva, že kvalita liekov ich príliš nezaujímala. V ďalšej štúdii vedci zisťovali, koľko ľudí bolo ochotných zaplatiť za informácie o úspešných zákrokoch operácie srdca, ktorú mali podstúpiť. Pri podobných operáciách existovalo jednopercentné riziko úmrtia. Iba osem percent opýtaných bolo ochotných zaplatiť päťdesiat amerických dolárov za to, aby si zistili informácie o kvalite vykonávanej operácie v jednotlivých nemocniciach. Toto rozhodnutie im mohlo znížiť riziko úmrtia o pol až jedno percento. Ale nevyužili to. V živote je však oveľa viac vecí, ktoré majú vplyv na naše zdravie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Rozhovor

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.