Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemysel 4.0 hýbe slovenskými firmami. Rozhodne o víťazoch a porazených

03.11.2019, 10:00 | Radovan Žuffa | © 2019 News and Media Holding

Inovovať znamená prežiť. Vďaka inováciám slovenské firmy nielenže prežívajú, ale najmä rastú. V duchu princípov Priemyslu 4.0, ktorý prináša do čoraz väčšieho počtu firiem v našom regióne nové aspekty, ako je automatizácia, robotizácia a digitalizácia, sa niesol aj ďalší ročník konferencie TREND Smart Industry 2019.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Podnikanie

„Priemysel 4.0 sa vyvinul pre firmy a všetko, čo vďaka nemu robíme, musí prinášať benefity,“ uviedol na podujatí jeden z hlavných spíkrov, generálny riaditeľ spoločnosti Matador Holding Martin Kele. V mnohom má pravdu, pretože firmy do ďalšieho obdobia a medzi silnejúcou konkurenciou, novými požiadavkami trhu a klientov musia zo zmien ťažiť a profitovať.

Neprehliadnite

Trendové Slovensko

Digitalizácia firiem a výroby sa stáva základom moderného priemyslu. „Týchto aspektov a technológií bude naďalej pribúdať a zároveň ich cena bude klesať. Pozitívom je, že o nových technológiách a procesoch dnes uvažujú už aj malé a stredné firmy. Vidíme veľký vplyv cloudových služieb a senzorických monitoringov na firmy. To všetko vytvára dáta, ktoré sa firmy musia naučiť aplikovať, interpretovať a využívať,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti CEIT, partner podujatia Boris Duľa.

„V súčasnosti máme veľmi dobrú penetráciu robotiky do priemyslu. Do výroby sa dostáva čoraz viac robotov a trend bude pokračovať,“ dodal riaditeľ spoločnosti CEIT, ktorá sa zameriava na automatizáciu internej logistiky, optimalizáciu výrobných a logistických procesov či komplexné riešenia pre smart fabriky.

V tomto smere prítomnosť robotov v slovenských priemyselných podnikoch podľa združenia International Federation of Robotics narástla od roku 2016 o 22 percent. Kým v roku 2016 u nás pripadalo na 10-tisíc pracovníkov v priemysle 135 robotov, vlani to bolo už 165 robotov. Slovenský priemysel má napriek vysokej miere automatizácie v automobilkách značný potenciál aj na ďalšie rozširovanie priemyselných robotov.

„Zásadnú potrebu inovácií, automatizácie a digitalizácie so sebou nesie prebiehajúca globálna orientácia na elektrifikáciu vozidiel,“ hovorí šéf martinského závodu Volkswagen Christian Rauch.Zdroj: Emil Vaško

Byť smart rozhoduje

Slovensko

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy investície, logistika, Priemysel 4.0, výroba

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.