Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Snaha zničiť konkurenciu je prežitok. Treba spolupracovať

Vo svete biznisu sú tri trendy: mení sa spôsob, ako sa tovar či služby predávajú, ako sa za ne platí a ako sa pri tom chránia dáta klientov.

03.11.2019, 19:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

trojové učenie, umelá inteligencia, big data. Tieto „buzz“ slová sa čoraz častejšie objavujú pri inováciách v biznise, ale aj v bankovníctve. Dáta od zákazníkov zbierajú banky, automobilky, supermarkety, ale aj médiá. Otázne je, ako ich využívajú a či vôbec. „Banky využívajú dáta napríklad na nové služby, ako je správa faktúr, ktoré uľahčujú život klientom,“ hovorí Slavomír Pšenák, šéf technológií Erste Group IT International zodpovedný za architektúru dát.

V konkurenčnom svete platí, že firma, ktorá inovuje porazí tie, ktoré sa inováciám vyhýbajú. Problém je, že spoločnosti niekedy nevedia odhadnúť, kedy je inovácia už neúspešná a treba ju zahodiť alebo nahradiť. Vo svete denne vznikne 274-tisíc startupov. Značná časť z nich chce pracovať s dátami a uľahčovať ľuďom život. Nie všetky prežijú.

Neprehliadnite

„Mnohým anjelským investorom dôjde trpezlivosť, ak je projekt dlhodobo stratový, rizikové peniaze vyschnú a startup skončí, hoci môže mať dobrú myšlienku. Potom má šancu zafinancovať ho banka,“ vysvetľuje prístup finančných domov k startupom S. Pšenák. Banky chcú s nimi skôr spolupracovať, než ich kupovať.

Výkonný riaditeľ poradenskej firmy IPM Group Peter Jakubička vysvetľuje, prečo vo svete biznisu zlyhali firmy ako BlackBerry či Kodak. „Lebo sa báli zmien,“ konštatuje. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy fintechy, trendy, umelá inteligencia